Kimsesiz çocuklara kazandıklarını verdi

Örnek - Halis Bilgi - Bizim Aile

  /   354   /   21 Eylül 2014, Pazar

 Yazdır

Bir ömür çalış, çocuklarda hayır görme kazandığını da kimsesiz çocuklara bağışla

Almanya'da çalıştı, emekli oldu ve şimdi onları kimsesiz çocuklara bağışladı

  

Edirne'de 3 çocuk annesi, 75 yaşındaki Melahat Datenin, 40 yıl çalışarak biriktirdiği servetinin 200 bin euro parasını, ölen eşinin adını yaşatmak ve çocukların hizmetlerinde kullanılmak üzere Edirne Valiliği'ne bağışladı. Ölen eşinin vasiyetini yerine getirmek ve kimsesiz çocuklara yardım etmek için parasını bağışladığını ifade eden Melahat Datenin, "Paramı devlete hayrım olsun, hem de beyimin isteğini yerine getirdim. Bu paranın kimsesiz çocuklar için kullanılmasını istiyorum. Öksüzün başını okşasan teli kadar sevabı vardır" dedi.

Çiftçi, 75 yaşındaki Melahat Datenin, ölen eşi Hulusi Datenin'in vasiyeti üzerine 40 yıldan bu yana çalışarak biriktirdiği 200 bin euro parasını kimsesiz çocuklar için kullanılmak üzere geçen Mayıs ayında Edirne Valiliği'ne bağışladı. Valilik ile yapılan protokol ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yapılacak  korunmaya muhtaç çocuklar ilk kabul ve müdahale barınma birimi inşaatında kullanılması kararlaştırıldı. Müdürlüğe bağlı Çocuk Sitesi bahçesinde temel atma çalışması yapılan kabul birimine de bağış yapan Hulusi-Melahat Datenin'in adı verilecek.

HAYATI ÇALIŞMAKLA GEÇTİ

Edirne'de kendisine ait tarlalarda çiftçilik yapan Melahat Datenin, 75 yaşında olmasına rağmen hala traktör kullanıp, tarlasında çapa yaptığını söyledi. Yaşamı boyunca çalışmaktan vazgeçmediğini ve bunun sayesinde hala çok sağlıklı kalabildiğini anlatan Melahat Datenin, 3 çocuğuyla dargın olduğunu ve parasını kimsesiz çocuklar için kullanılması şartıyla bağışladığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"1969 yılında Almanya'ya giderek orada 25 sene metal fabrikasında çalıştım. 55 yaşındayken oradan emekli oldum. Daha sonra Türkiye'ye gelip burada da emekli oldum. Eşimin ahtı vardı. Onun isteğini ama az ama çok yerine getirmek istedim. Rahmetli olan eşim zamanında sokaklarda bile çalıştı. Hep çalışmayı severdi. Bende onun gibiyim, hala çalışıyorum. Tarlamda, bahçemde hala çalışıyorum. Benim 3 evladım var, şimdi hepsi bana düşman. Onlarla dargınım. Hayatım boyunca çalıştığı paraları biriktirip, eşimin bana olan vasiyetini yerine getirmek istedim. Ayrıca çocuklara da bir faydam olsun istedim. Bunun içinde paramı devlet bağışlayıp, çocuklar için kullanılsın istiyorum. Benim onlardan tek isteğim yapılacak olan binaya eşimin ve benim adımın verilmesi. Eşim ismiyle yaşasın istiyorum. Öksüzün başını okşasan teli kadar sevabı vardır."

Özellikle Almanya'da bulunduğu yıllarda günde 2 iş yaparak hayatını kazandığını anlatan Datenin, gençlere de çalışmaktan kaçmamaları gerektiğini tavsiye etti. Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş'ın kendisine ilgi gösterip çok yardımcı olduğunu anlatan Melahat Datenin, eşinin vasiyetini yerine getirdiği içinde çok mutlu olduğunu ekledi.

  

Yorumlar