Günde 2 litre su için

Örnek - Halis Bilgi

  /   261   /   08 Ekim 2014, Çarşamba

Zaman
 Yazdır

Devamlı şapka, jöle gibi saçlı derinin hava almasını engelleyen etmenlerin de saç dökülmesini tetiklediğini kaydeden uzmanlar, fazla alkol ve sigara tüketiminin de saç dökülmesine yol açtığını vurguluyor.

Günde iki litre su içmek, saç dökülmelerini de önlüyor

  

Sonbahar gibi mevsim geçişlerinde saç dökülmelerine karşı uyaran uzmanlar, özellikle bol su tüketimi ve sağlıklı beslenmeyle bu sorunun ortadan kaldırılacağını belirtiyor.

Devamlı şapka, jöle gibi saçlı derinin hava almasını engelleyen etmenlerin de saç dökülmesini tetiklediğini kaydeden uzmanlar, fazla alkol ve sigara tüketiminin de saç dökülmesine yol açtığını vurguluyor. Uzmanlar, mümkün olduğunca alkol ve sigaradan uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Dermatolog Ahmet Günay, sağlıklı beslenmenin vücut ve ciltte olduğu gibi saçlarda da faydalı olduğunu söylüyor. Yeterli protein ve vitamin içeren beslenme tarzının tercih edilmesini öneren Günay, saç konusunda yeterli su tüketiminin de önemli olduğunu vurguluyor. Günay, “Günde 2-2,5 litre su içmek, cildimize olduğu gibi saçlı derimize de gerekli nemi içeriden sağlayarak saç dökülmesinin önlenmesinde önemli rol oynar.” dedi. Saç dökülmesine karşı deri temizliğinin de etkili olduğunu aktaran Günay, “Günümüz insanı, sanayi artıkları, hava kirliliği, çalışma ortamı gibi nedenlerle saçlarını her gün ya da gün aşırı yıkamak zorunda kalıyor. Bu da saçlı deri sağlığı için gerekli yağ ve nemi kurutacağından uygun şampuan ve nemlendiricilerin seçilmesini gerekli kılıyor.” diyor. Özellikle yağlı saçların daha fazla döküldüğünü anlatan Günay, “Saçlı deriyi daha iyi temizleyen, içeriğinde fazla kimyasal bulunmayan, doğal maddeler içeren şampuan ve temizleyiciler kullanılmalı.” tavsiyesinde bulunuyor.

Saçları tararken saçlı deriye temas etmenin foliküllerde bulunan faydalı yağların saç tellerine yayılmasını sağladığını ifade eden Günay, ancak fön, düzleştirici gibi cihazlar sık ve yakın mesafeden kullanıldığında saçlı derinin doğal nemini kaybedeceğini, hem dökülme hem de kırıklar oluşturacağını aktarıyor.

Sigara ve alkolün aşırı tüketilmesinin de saç dökülmesini direkt etkilediğine vurgu yapan Günay, “Demir ve çinko eksikliği önemli saç dökülmesi nedenlerindendir.” diye konuşuyor.

  

Yorumlar