Bağımlılıktan kurtuldu, diğerlerine UMUT oldu

Örnek - Halis Bilgi - Popüler Haber

  /   648   /   08 Ekim 2014, Çarşamba

Zaman
 Yazdır

Yıllarca uyuşturucu kullanıp sokaklarda yaşadıktan sonra derneğin maddi ve manevi desteğiyle yaşadığı sıkıntılı günleri geride bırakmış

Bağımlılığı zararlarını yakından gördü, şimdi bağımlı ve sokak çocuklarına yardım ediyor

  

Son dönemde sayıları hızla artan sokak çocukları, ülkenin kanayan yarası olmaya devam etse de yardımlarla ayakta duran kimi dernekler, gençlere umut ışığı oluyor. 1992 yılında kurulan Umut Çocukları Derneği bunlardan biri. On binlerce genci topluma kazandıran dernek, yüzlercesini de meslek ve aile sahibi yap

Yaklaşık 20 yıldır İstanbul sokaklarında yaşayan C.A., Umut Çocukları Derneği’nin topluma kazandırdığı gençlerden yalnızca biri. 8 yaşında üvey annesinden şiddet gördüğü için evden kaçan C.A., yıllarca uyuşturucu kullanıp sokaklarda yaşadıktan sonra derneğin maddi ve manevi desteğiyle yaşadığı sıkıntılı günleri geride bırakmış. Yaklaşık bir yıl önce evlenen C.A., şu anda bir kız babası. Eski hayatını geride bırakan 28 yaşındaki genç, şimdilerde sokak çocuklarını istismar eden uyuşturucu satıcılarının yakalanması için polislerle birlikte gönüllü olarak çalışıyor.

Türkiye’de binlerce çocuk sokaklarda yaşıyor. Devletin sokak çocukları konusunda yetersiz kaldığını belirten sivil toplum kuruluşları, bu çocukları hayata kazandırmak için büyük çaba gösteriyor. Bu düşünceyle 22 yıl önce kurulan Umut Çocukları Derneği de sokakta uyuşturucu satıcılarının ağına düşen çocukları sıcak bir yuvaya kavuşturabilmek için mücadele veriyor. Kendisi de yıllar önce sokaktan kurtarılan Umut Çocukları Derneği Başkanı Ferhat Şahin, sokakta yaşamak zorunda kalan her bir gencin ibretlik hayat hikâyeleri olduğunu söylüyor. Ferhat Şahin, bugüne kadar sokak çocuklarına ceza yöntemiyle yaklaşıldığı için sonuç alınamadığını söylüyor. Umut Çocukları Derneği’nin ceza ile değil ödüllendirme ile çalıştığını söyleyen Şahin, devlet yetkililerinin sokağı yeterince tanımadığını ifade ediyor. Şahin, bir sokak çocuğunun varlığının ancak birine zarar verdiğinde ceza vermek üzere fark edildiğini söylüyor. Şahin, “Bir çocuğun sokağı nasıl yaşam alanı olarak kullandığını yadırgamayan ve onu oradan kurtarmak için parmağını oynatmayanlar, çocuk suç işlediği zaman bütün enerjisini ceza vermek üzere tüketiyor.” diyor.

Derneğin desteğiyle kurtulan C.A., sokakta yaşadığı yıllarda okul bahçelerinin içine bakarak ağladığını ifade ediyor. Ailevî ve ekonomik sebeplerden ötürü sokağın gençlere cazip geldiğini söyleyen genç, bunun hiçbir zaman çözüm olmadığının altını çiziyor. Arkadaşlarının bir bir öldüğünü kaydeden genç, sokakta devam etmesi halinde kendisinin sonunun da ölüm olacağını anlatıyor. Dernek Başkanı Ferhat Şahin’in kendisini kurtarmak için çok emek sarf ettiğini söyleyen C.A., “Bu insanların hakkı ödenmez.” diyor. Sokağın her türlü zorluğunu gören C.A., gençleri bataklıktan kurtarmak için eşi A.A. ile birlikte mücadele yürütüyor. Eşinin uyuşturucu kullanmış bir sokak çocuğu olduğunu bilerek evlenen A.A. ise eşi gibi diğer çocukların da yardım ile hayata dönebileceğini düşünüyor. Bugün bir kız çocuğuna sahip olan çift, “Bizim bir çocuğumuz var. O çocuklar da bir zamanlar ana kuzusuydu. Onların o hayattan kurtulması için elimizden geleni yapacağız.” diyor.

‘YÜZÜMÜN GÜLMESİNE VESİLE OLDULAR’

Derneğin topluma kazandırdığı bir diğer genç de 19 yaşındaki Berkan Kaya. Berkan, gencecik yaşına rağmen hayatın tüm zorluklarını yaşamış. Yaşadıklarından sonra dili kekeme olan Berkan, “Burada çok mutluyum, insanlar bana nefretle bakmıyor. Burası benim yüzümün gülmesine vesile oldu.” diyor. Berkan’ın büyük hayali, uyuşturucu tedavisinden sonra temizlenmiş bir şekilde ailesinin karşısına çıkmak. 18 yaşında dernekle tanışan Mehmet Güven (30) ise sokaklarda olduğu günlerde dayak yediği polislerle şimdi arkadaş olduğunu söylüyor. “İnsanların içine girebildim, artık bana saygı duyuyorlar.” diyen Güven, sokaklardayken bunun mümkün olmadığını dile getiriyor.

İKİ YILDA 24 SOKAK ÇOCUĞU YUVA KURDU

Bugüne kadar 10 binin üzerinde ihtiyaç sahibine ulaşan dernek, son iki yıl içinde 24 genci evlendirerek birçoğunu işe yerleştirdi.  Uyuşturucu kullananlarını ise tedavi ettirdikten sonra kurslara gönderip gençleri diploma ve ehliyet sahibi yaptı. Derneğin faaliyetleri sokak çocukları ile sınırlı değil. Maddî sıkıntılar yaşayan ailelerde sokağı bir çözüm olarak gören çocuklara engel olmak amacıyla ailelere de yardım yapan dernek, geçtiğimiz Ramazan ayında 250 aileye ulaştı. Sokak sokak dolaşarak gençlere ulaşılırken derneğe gelemeyenlere de kış mevsimi için mont, kot, eldiven gibi materyaller hazırlanıp veriliyor.

  

Yorumlar