Buda bir gelenek!!

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi - Dünya Ailesi

  /   671   /   09 Ekim 2014, Perşembe

 Yazdır

Etopya'da bir köyde yaşayan bir kabilenin ilginç bir geleneği var. Kadınların çoğu alt dudaklarına diske benzer bir cisim koyuyorlar.

Etyopya'da kadınları güzelleştirme geleneceği olan dudak disklerinde rekor

  

Bir çok ülkede çok farklı gelenekler var. Geleneklerin yapılış hedefleri de ilgi çekici. İşte bunlardan biri de, Etyopya'da kadınların dudak ve kulaklarına disk takarak genişletmeleri. Ve bu gelenek, kadınların güzelleşmesi uğruna yapılıyor. İnsan hayatını tehdit eden bu gelenek, ülkede yasaklanma konusunda çalışmalar yürütülmesine rağmen hala uygulanıyor

20 yaşındaki Ataye Eligidagne isimli genç kadının dudağını gören şaşırdı. Çevresi 59.5 cm uzunluğunda ve çapı da 19.5 cm olan bir diski dudağına yerleştirerek yaşadığını söyledi.

Şimdiye kadar Guinness Rekorlar Kitabı'na kaydedilen rekor 15 cm çapında. Dudak diskleri Etopya'da Omo Nehri Vadisindeki Surma kadınları arasında bir gelenektir. 1896'dan beri bu bölgede bu gelenek devam ediyor. Geleneğe göre diski dudağına yerleştirmek için 15-18 yaşlarından itibaren başlamak gerekiyor.  

Son zamanlarda Etopya hükümetinin bu uygulamayı yasaklamak için tedbirler almasıyla beraber yeni nesiller arasında bu geleneğin azaldığı gözlemlendi. Yerel halk için büyük önem taşıyan disk takma aynı zamanda evlilikte bir çeyiz olarak da görülmektedir. 

  

Yorumlar