Daha kullanışlı mutfağa sahip olmak isteyenlere pratik öneriler

  /   1843   /   29 Ekim 2014, Çarşamba

 Yazdır
Bütün ev hanımlarının en çok kullandığı cümlelerden biridir herhalde “keşke mutfağım daha büyük olsa”.

  

Malesef hepimiz o dergilerde gördüğümüz geniş, ferah mutfaklara sahip değiliz. Mevcut evimizde mutfağımızı büyütme şansımız yok fakat biraz titiz bir çalışmayla gözlem yaparak, mutfağımızı daha kullanışlı hale getirebiliriz. Böylece mutfağıma sığamıyorum derdimiz biraz azalır. Mutfak düzenleme deyince tabiki akla ilk gelen dolap içlerini düzenlemek. Yeterince alan bulunamayan tüm mekanlar gibi mutfağımızda da püf nokta alanlarımızı sadece iki boyutlu değil, üç boyutlu düşünmek. Yani, dolaplarınızın kullanımını gözden geçirirken sadece dolap alanınızı (enini ve derinliğini) düşünmeyin, mutlaka yüksekliğini de inceleyin. Böylece dolaplarınızın içindeki boşlukları görebilirsiniz.

1) Normalde rafların içine yatay konumda üst üste yerleştirdiğimiz eşyalarımızı dikey yerleşirmek hem yer kazancı , hem de kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Birini almak için üsttekileri de indirmek zorunda değilsiniz.

Klasik-mutfak-raf-modelleri

2) Raflarınızın altındaki boşlukları değerlendirmek için buralara askılı sepetler ekleyerek, extra raf oluşturabilirsiniz.

MAG_2254143

3) Dolap köşelerindeki ölü alanları aktif olarak kullanılır hale getirmek size epey alan kazandıracaktır.

20130730_0409

4) Sık kullandığınız aletleri kolay erişebileceğiniz şekilde yerleştirin. Tam tersi ayda yılda bir çıkardığınız büyük servis tabağını ya da misafir için aldığınız büyük tepsiyi mutfak dışında depo niyetine kullandığınız dolapta ya da salondaki büfede saklayabilirsiniz.

Her zaman kullandığınız kepçe, tava, baharat gibi ürünler içinse tezgahta, raflarda yani el altında yer açın. Benzer ürünleri bir araya getirin.

Mutfak Dolab Aksesuarlar Kr Ke Sepeti

5) Ufak da olsa bir mutfak defteri edinin. Mutfakta eksilen malzemeleri not edin. Yemek kitaplarınızla birlikte defteriniz için belki bir raf düzenlemesi pratik olabilir.

  

Yorumlar