Alzheimer hastasına arkadaş bakımı

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi - Bizim Aile

  /   499   /   30 Ekim 2014, Perşembe

 Yazdır

Marmaris'te yakınlarının ilgilenmediği 72 yaşındaki alzheimer hastasına arkadaşı bakıyor.

Alzheimer olan arkadaşına bakmaya çalışıyor

  

İlçe merkezinde uzun yıllar garsonluk yaparak hayatını sürdürdükten sonra emekli olan Kadir Taş, hastalandı. Yürümekte güçlük çeken Taş'a, daha önce aynı iş yerinde birlikte çalıştığı arkadaşı Yıldıray Karayiğit sahip çıktı. Kemeraltı Mahallesi 105 Sokak'taki dairesini hasta arkadaşıyla paylaşmaya başlayan Karayiğit, durumu kötüye giden Taş için yardım istedi.

Karayiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, arkadaşının bakımının zorlaşmasıyla işe gidemez hale geldiğini anlattı. Taş'ı tedavi için hastaneye götürdüğünü belirten Karayiğit, yaşlı adamı muayene ettikten sonra evine geri gönderdiklerini kaydetti.

"Kadir baba" olarak hitap ettiği arkadaşına 2 aydır evinde baktığını dile getiren Karayiğit, "Ancak durumu 15 gündür kötüye gitmeye başladı. Hastanede 3 gün yattı. Doktorlar beyinde erime olduğunu ve böbreklerinin çalışmadığını söyledi. Onunla ilgilenmekten işe gidemez oldum" dedi.

Taş'ın bir oğlunun olduğunu ancak aralarındaki sorunlar nedeniyle babasına bakmadığını anlatan Karayiğit, bu durumun arkadaşını hastalığı kadar üzdüğüne dikkati çekti.

Devlet sahip çıksın diye Taş'ı hastaneye ve kaymakamlığa götürdüğünü aktaran Karayiğit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aynı gün geri getirip apartman kapısına bırakmışlar. Alzheimer hastası olduğu için huzurevi kabul etmiyor. Bakımevinde de sıra beklememiz gerektiğini söylediler. Çaresiz halde ne yapacağımı şaşırdım. Devletimiz merhametli. Suriyeli sığınmacılara bile kucak açıp sahip çıktı. Ben de Kadir babaya sahip çıkılmasını istiyorum."

Yürümekte ve konuşmakta güçlük çeken Taş da kendisiyle ilgilenen arkadaşına teşekkür etti.

  

Yorumlar