"Bizi yerin altında bırakmayın, kurtarın"

Madenci çocuklarından anlamlı mesajlar

Şifa Bahçesi

  /   448   /   06 Kasım 2014, Perşembe

AA
 Yazdır

Kreşin panosuna asılan, mahsur kalan işçilerin çocuklarının yaptığı resimlerde, "Ekmek parası için canlarını tehlikeye atan işçiler", "Allah onları kurtarsın" gibi yazılar dikkati çekiyor. Vagon içindeki kömürün resmedildiği bir çizimde ise şu ifadelere yer veriliyor: "Bu kömürler çok özel. Çünkü içinde ölüm var."

Madenci çocukları Kızılayı'ın kurduğu kreşte baba özlemini kağıtlara döküyor.

  

Ermenek'teki maden ocağında mahsur kalan işçilerin çocukları, Türk Kızılayı'nın kurduğu kreşte baba özlemini kağıtlara döküyor.

Türk Kızılayı, madendeki su baskını sonucu mahsur kalan işçilerin çocukları için kreş hizmeti başlattı. Maden çevresinde kurulan, çocukların hoş vakit geçirebilmeleri için hazırlanmış, gerekli donanım ve materyalin bulunduğu kreşte, çocuklar resim çizip şarkılar söyleyerek yaşadıklarını unutmaya çalışıyor.

Kreşin panosuna asılan, mahsur kalan işçilerin çocuklarının yaptığı resimlerde, "Ekmek parası için canlarını tehlikeye atan işçiler", "Allah onları kurtarsın" gibi yazılar dikkati çekiyor. Vagon içindeki kömürün resmedildiği bir çizimde ise şu ifadelere yer veriliyor: "Bu kömürler çok özel. Çünkü içinde ölüm var."

Yaşadıklarını resimlere döken madenci çocukları, yaptıkları resimdeki; "Bizi yerin altında bırakmayın, kurtarın" yazısı ile babalarının yardım beklediği yönündeki düşüncelerini kağıda döktü.

Kızılay yardımları sürüyor

Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaplan, kazanın meydana geldiği günden itibaren insani yardım faaliyetlerine başladıklarını söyledi. Kızılay Afet Yönetim Merkezi'nin olayın ilk günü madene intikal ettiğini aktaran Kaplan, "Seyyar mutfak, yemek araçları ve 25 personelimizle hızlı bir şekilde çalışmalara başladık" dedi.

Kaplan, kaza bölgesinde gece ile gündüz sıcaklık farkının fazla olduğuna dikkati çekerek, gece çalışanlara battaniye dağıttıklarını belirtti. Arama kurtarma ekibi ve diğer personelin ibadetlerini yerine getirebilmeleri için mescit kurduklarını anlatan Kaplan, Kızılay'dan daha farklı nasıl destek ve hizmet istenirse onu yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

  

Yorumlar