Ergen obizet sempozyumu

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   481   /   16 Kasım 2014, Pazar

Aa
 Yazdır

Balkan ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, dünyada her yıl 5,1 milyon insanın sigara kaynaklı, 5,3 milyon insanın ise obezite kaynaklı hastalıklardan yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Çocuklarda ergen obizetin nedenleri araştırılıyor

  Zorba, Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen 2. Ulusal Çocuk ve Ergen Obezitesi Sempozyumu'nda  yaptığı açıklamada, obezitenin tüm dünyada büyük bir tehlike haline geldiğini bildirdi.

Çocukluk çağında fiziksel aktivite eksikliği ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle obezitenin artık küçük yaşlarda da görülebildiğine değinen Zorba, şöyle konuştu:

"Obezite oranı, dünyada son 20 yılda yüzde 10'lardan yüzde 70'lere ulaşmış durumda. Bu oran Türkiye'de yüzde 48'lere geldi. Hatta çocuk yaşlara kadar indi. Dünyada 5,1 milyon insan sigaradan ölürken, 5,3 milyon insan obezite ve sebeplerinden ölmektedir. Hayata hareketsiz başlayan çocukların yüzde 30'u obeziteye meyilli olarak ve büyümektedir."

Federasyon olarak obezitenin nedenleriyle savaştıklarını anlatan Zorba, sadece spor yapmaya değil, kendisiyle barışık bir toplum oluşturmayı hedeflediklerini kaydetti.

Zorba, federasyonun çocuklardan başlayarak obezite taramaları yaptıklarını ve fiziksel aktivite programları hazırladıklarını belirterek, "Özellikle geleneksel oyunlarla çocukları hareketli kılmaya ve sporu sevdirmeye gayret ediyoruz" dedi.  

Yorumlar