Gribal enfeksiyona iyi gelen bitkisel çaylar

Halis Sağlık

  /   296   /   26 Kasım 2014, Çarşamba

 Yazdır
Bir anda bastıran soğuk hava, beraberinde hastalıkları da getiriyor. Sıcak havaya alışmış vücutlarımız için bağışıklığımızı güçlendiren yiyecekleri tüketmeye özen gösterirken, uzmanlar bitki çaylarının da bu süreçte çok faydalı olacağını belirtiyor.

  

Bitki çaylarının özellikle üst solunum yollarının, bakteri ve virüslere karşı korunması için tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar, başta ıhlamur olmak üzere, ısırgan, nane, kuşburnu gibi çayların bolca içilmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak, bitkilerin miktarı, yapılışı ve tüketme sıklığı çok önemli. Uzmanlara göre, kaynatılan ya da demlenen bitki çaylarının iki saat içinde tüketilmesi gerekiyor. Uzun süre bekletilen bitki çayları, içeriklerinde bakteri üreterek yarardan çok zarar verebiliyor.

İşte gribal enfeksiyona karşı uzmanların önerileri…

Kuşburnu

Genelde içerdiği özel maddelerden dolayı doğal bir koruyucudur.

Söğüt kabuğu

Söğüt türlerinin kabuğundan elde edilen bir eksterdir. Soğuk algınlığında yaşanan kırıklığın giderilmesi için faydalıdır.

Okaliptus

İyi bir nefes açıcıdır. Solunum yollarını açarak, oksijen alımını arttırır. Sinüslerin rahatlamasına ve solunum spazmlarına yardımcı olur.

Mürver

Bağışıklık sistemini uyarıcı etki gösterir ve vücudun direncini artırır.

Melisa

Uçuğu geçirmede faydalı olan bitki, vücudu gevişetir ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

Adaçayı

Ağız ve boğazda yerleşen enfeksiyon ve iltihapları giderir.

Zencefil

Hastalık yapıcı mikro organizmaları yok eder. Gripten oluşan iltihapları giderir. Vücudu soğuk algınlığına karşı koruyan etkili maddeler içerir. ISIRGAN OTU: Doğal bir kan temizleyicidir. Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

  

Yorumlar