Besin zehirlenme tedavisi evde nasıl yapılır?

Halis Sağlık

  /   338   /   29 Kasım 2014, Cumartesi

 Yazdır
Besin zehirlenmesinde ana tedavi, sıvıları damar içi olarak veya içerek tekrar vücuda almaktır.

  

24 saatten az süren kısa kusmalar ve küçük miktarlarda ishal genellikle evde tedavi edilebilir.

  • Mideniz bulanırken veya kusarken katı gıdalar yemeyin, bol bol sıvı alın.
    • Yeterli su almanın en iyi yolu, berrak sıvılardan (arkasını görebildiğiniz) küçük, sık yudumlar almaktır.
    • Alkollü, kafeinli veya şekerli içeceklerden mümkünse uzak durun. çocuklar için yapılmış reçetesiz, su kaybını giderici ürünler pahalıdır ama kullanımları iyidir.
    • Spor içecekleri, yetişkinler için suyla seyreltilirlerse iyidir çünkü tam yoğunlukta olduklarından çok fazla şeker içerir, bu da ishali kötüleştirebilir.
  • Sıvıları başarılı bir şekilde tolere ettikten sonra bulantı ve kusma sona erdiğinde yemek yemeye yavaş yavaş başlanmalıdır. Küçük miktarlarda, mideyi yormayacak sade yiyeceklerle başlanmalıdır. Başlangıç olarak pirinç, buğday, ekmek, patates, tahıl (şekeri düşük) gevrekleri, yağsız et ve tavuk (kızarmış değil) yemeyi düşünün. Süt güvenli bir şekilde tüketilebilir ama bazı insanlar laktoz intoleransına bağlı olarak ilave mide rahatsızlığı yaşayabilirler.
  • çoğu besin zehirlenmesi ishalin durdurulması için reçetesiz ilaçların kullanılmasını gerektirmez ama belirtildikleri gibi kullanıldıklarında genellikle güvenlidir. Bu ilaçların çocuklara verilmesi tavsiye edilmez. Bir sorunuz veya endişeniz olduğunda her zaman doktorunuza danışmalısınız.
  

Yorumlar