Günlük İşlerimizde Esma’ül-Hüsna’nın Yansıması

Şifa Bahçesi

  /   1050   /   30 Kasım 2014, Pazar

 Yazdır
Rab(cc): Şefkatle terbiye eden

  

Evin yemeği ve temizliğinin yanında düzenini sağlayan kadındır. Çok değil birkaç gün, hatta bir gün bile ev işlerinden elinizi çekseniz neler olacağını tahmin edebilirsiniz. Her sabah kalktıktan sonra koşturmacalarınız arasında ev halkına yaptığınız uyarıları hatırlayın:

– Yatağını topla!

– Tabağındaki yemeği bitir!

– Giydiklerine dikkat et, hasta olabilirsin!

– Çamaşırlarınızı yere atmak yerine kirli sepetine koysanız, nasıl olur?

Bunun gibi birçok cümle.. Ev işlerinin yanında çocuklarımıza temiz ve düzenli olmayı öğretmek vazifelerimizden birisi. Allah’ın (cc) anneye verdiği en büyük sorumluluk ise çocuklarını güzel ahlak üzere yetiştirmek. Eğitmek, terbiye etmek kadının yaratılışında var. Bu özellik Cenab-ı Allah’ın (cc) Rab isminin biz hanımlarda tezahürü, yansıması.

Rab ismi sözlükte“terbiye eden, derece derece, kademeli olarak kemale erdiren” anlamındadır. Arapça’da ev hanımı “Rabbetül beyt” kelimeleri ile karşımıza çıkar. Yani kadın evinin efendisi, terbiye edicisi manasında kullanılır. Biz de ise “Yuvayı diş kuş yapar.” sözü vardır. Bu söz Rab ismi ile hanımlar arasındaki irtibata hoş bir örnektir.

Cenab-ı Hak (cc) kainatta her varlığı terbiyeye tabi tutar. Toprağın altındaki tohumdan, ağaç üstündeki yuvada yavru kuşa kadar bu terbiye tezahür eder. Çekirdeğin meyve veren ağaca doğru gelişmesi bu ismin yansımasıdır. Okyanusta devasa balinalar şefkatle yavrularını eğitirken; aslanlar, yavrularına hayatta kalmayı öğretirler.

İnsanoğlu günümüze kadar bilimde büyük gelişme gösterdi. Bize sunulan her keşif aslında tabiattan esinlenmiştir. Arının yaptığı petek, örümceğin ördüğü ağ, hatta tavşanın ayak yapısı bile bir çok keşfin ilham kaynağıdır. Yüce Yaratıcı (cc) insanlara tabiat bir okul gibi sunmuş, orada hayatlarını daha rahat ve güzel sürdürmelerinin yolunu göstermiş. Aynı zamanda Sonsuz Merhamet Sahibi (cc) insanlara peygamberler ve kitaplar göndererek kullarına ebedi mutluluk yurduna giriş yolunu öğretmiştir.

Rab isminin insana yansımasının hikmeti; insanın terbiye edilmesi ile hem dünyada hem de ahirette mutlu yaşamasıdır. Biz kadınlar da çocuklarımızın iyi eğitim alması için gayret gösterirken, diğer taraftan iyi bir müslüman olması için de çaba gösteririz. İyi bir okul kazanıp güzel bir meslek sahibi olması kadar, ibadetlerini aksatmayan ve samimi mümin olması için elimizden geleni yaparız. Bu durum biz kadınlarda Rab isminin diğer bir yansımasıdır.

Bu ismin farklı bir tezahürü de ise kulluğa ait güzellikleri öğrenmek ve öğretmektir. Hadiste, “Sizin en hayırlılarınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerdir.” hakikati buna güzel bir örnektir. Sayılamayacak kadar tecellilerine şahit olduğumuz bu isim biz kulları Yaratıcımıza (cc) daha yakın hissettirir.

  

Yorumlar