Akıl sağlığı önemli

Şifa Bahçesi

  /   301   /   22 Mayıs 2014, Perşembe

 Yazdır
Gençlerde deprasyona dikkat

  

Gençlerdeki depresyonun hastalıkların temel nedenlerinin başında geldiği bildirilen raporda, intiharların gençlerin ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer aldığına işaret edildi.
Yapılan araştırmalar sonucunda, akıl sağlığı ile ilgili problemlerin genelde 14 yaş civarında ortaya çıktığına dikkat çekilen raporda, akıl sağlığı ile ilgili problemleri olan gençlere ihtiyaç duydukları ilginin gösterilmesi halinde ölümlerin önüne geçilebileceği belirtildi. 
Kazalarda ölen erkeklerin oranının kızlara kıyasla üç kat fazla olduğunu belirtilen raporda, gençlerin uygun ve güvenli toplu taşıma araçlarına erişimlerinin sağlanması sayesinde bu oranın düşebileceği ifade edildi. 
Raporda, hamilelik ve doğumlardan kaynaklanan genç ölümlerinde 2000 yılından itibaren önemli bir düşüş yaşandığına işaret edilirken, buna rağmen halen 15-19 yaş arasındaki kızların ölümlerinde hamilelikle ilişkili ölümlerin ikinci sırayı aldığı kaydedildi.
Gençlerin yaşam biçimleri ve sağlıkla ilgili alışkanlıklarına da yer verilen raporda, gençlerin ancak dörtte birinden daha azının yeterli fiziksel egzersiz yaptığı belirtildi. raporda ayrıca dünyanın pek çok ülkesinde gençlerin sigara içme alışkanlığının azaldığı kaydedildi. 
  

Yorumlar