Gırtlak Kanseri Belirtileri

Halis Sağlık

  /   555   /   02 Aralık 2014, Salı

 Yazdır
Boğazda, ses tellerinde veya bademciklerde hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan kanser türüne gırtlak kanseri adı verilir.

  

Boğazda, ses tellerinde veya bademciklerde hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan kanser türüne gırtlak kanseri adı verilir. Yapılan araştırmalara göre gırtlak kanserini tetikleyen en önemli faktörler sigara, alkol ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Öksürük, ses tonunda değişim, yutkunmada zorluk, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, kilo kaybı, boğazda iyileşmeyen yumru hissi gibi belirtilerle kendini gösteren boğaz kanseri genel olarak 50 yaş ve üstü bireylerde gözlemlenir.  Gırtlak kanserini erken teşhis etmek için dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır;

Ses Kısıklığı
Aşırı soğuk veya sıcak içeceklerden dolayı zarar gören ses telleri ses kısıklığına yol açabilir ancak iyileşme göstermeyen bir ses kısıklığı varsa gırtlak kanseri belirtisi olabilir.

Boğazda Yumru Hissi
Boğazınızda farklı bir şişlik ve yumru hissi varsa bunun sebebi gırtlak kanseri olabilir. 

Boğaz Ağrısı
Özellikle yemek yerken şiddetlenen boğaz ağrıları kanserin ilerleyen evrelerinde kulak veya baş ağrısı olarak da görülebilir.

Öksürmek
Başlangıçta iltihaplı ve kokulu balgamlar şeklinde başlayan öksürükler ilerleyen evrelerde kanlı alabilir.

Ağız Kokusu
Gırtlak kanseri hastalarının sık şikâyet ettikleri semptomlardan biri de ağız kokusudur.

Boğulma Hissi
Nefes alırken güçlük çeken gırtlak kanseri hastaları boğularak ölecekmiş hissine kapılırlar. 
  

Yorumlar