Süt İçmenin Sağlığa Yararları

Halis Sağlık

  /   344   /   03 Aralık 2014, Çarşamba

 Yazdır

Bir bardak süt yaklaşık olarak 146 kaloridir. Düşük kalorisine rağmen son derece besin değeri yüksek olan süt içeriğinde yüksek oranda protein içerir aynı zamanda A, B12, D vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden de zengindir.

Bir bardak süt yaklaşık olarak 146 kaloridir. Düşük kalorisine rağmen son derece besin değeri yüksek olan bir gıda olan süt içeriğinde yüksek oranda protein içerir aynı zamanda A, B12, D vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri yönünd

  

Bir bardak süt yaklaşık olarak 146 kaloridir. Düşük kalorisine rağmen son derece besin değeri yüksek olan süt içeriğinde yüksek oranda protein içerir aynı zamanda A, B12, D vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden de zengindir. Süt içmek sadece gelişme çağındaki bireyler için değil aynı zamanda yetişkinler için de oldukça faydalıdır. İşte süt içmenin sizlere sağladığı yararlar;  
Kilo Verdirir
Yapılan araştırmalara göre içeriğinde kalsiyum oranı yüksek gıdaları tüketmek kilo vermeye yardımcı oluyor. Sütün içeriğindeki kalsiyum ile birlikte protein seviyesinin de yüksek olması sütü kilo vermeyi destekleyen gıdalar arasına koyuyor.
Cildi Güzelleştirir
Süt asırlardır cildi güzelleştirmek adına farklı formüllerle kullanılmaktadır. İçeriğindeki laktik asit cildinizi ölü hücrelerden arındırır, daha parlak ve dinç gözükmesine yardımcı olur.
Diş Sağlığına Destek Olur
Diş sağlığında etkili rol oynayan kalsiyum minerali ve D vitamini sütte bol miktarda bulunmaktadır. Diş ve diş eti hastalıklarını önleyerek daha güçlü dişlere sahip olmanıza destek olan sütü her gün bir bardak içmeye özen gösterin.
Mide Yanmasına İyi Gelir
Genel olarak tercih ettiğiniz gıdalar asidik yapıdaysa midenizde yanma ve ağrı hissi kaçınılmazdır. Midenizdeki yanma hissine iyi gelecek alternatiflerden biri de süttür.
Hastalıklardan Korur
İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kas, eklem ve kemik sağlığına destek olan süt osteoporoz ve diğer kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını engeller.
Kan Basıncını Düzenler
İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını düzenleyerek kalp hastalıklarının oluşmasını engelleyen süt özellikle 40 yaş ve üstü bireylerin içmeyi ihmal etmemesi gereken bir gıdadır.
Kanseri Önlemeye Destek Olur
Yapılan araştırmalara göre kalın bağırsak ve yumurtalık kanserinde etkili olduğu saptanan D vitamini ve kalsiyum sütün içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır.
Depresyonu Önler
Depresyonun nedenleri arasında D vitamini eksikliğinin de bir faktör olabileceği görüldükten sonra sütün depresyon üzerindeki etkisi de kanıtlanmış oldu. Vücutta D vitamini alımı arttıkça seratonin hormonu salgılanması da artıyor bu da kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.
  

Yorumlar