Bu alışkanlıklar diş düşmanı

Halis Sağlık - Örnek

  /   814   /   15 Aralık 2014, Pazartesi

 Yazdır
Diş sorunu yaşayana kadar önemsemediğimiz alışkanlıklar, yıllar geçtikçe hem diş hem de ağız sağlığımızın bozulmasına neden oluyor.

  

Birçoğumuz dişlerimizde sorunlar yaşar ve dişçi korkusuyla ağrıya bile katlanırız. Halbuki pek çok insanın diş sorununun kökeninde, günlük hayatta doğru sandığımız ama birçoğu yanlış olan pek çok neden yatar. 

Gün içinde farkında olmadan yaptığımız bazı hatalar, dişlerimize ciddi zararlar verebiliyor... 

Dişinizi doğru zamanda fırçalayın

Diş fırçalama işlemi doğru zamanda yapılmazsa yarar yerine zarar verebilmektedir. Çünkü asit oranı yüksek kola, meyve suyu, limon gibi yiyecekler diş minesi üzerinde asit saldırısına neden olur. Bu da diş mine tabakasını yumuşatır. Bu durumda eğer hemen fırçalama yaparsak yumuşayan mine tabakasında aşınmalar olur. Diş minesi zamanla incelir ve dişte hassasiyet başlar.

Sonrasında koruyucu tabakası tahribata uğrayan dişte kolayca çürükler oluşabilir. Bu sebeple asitli gıdalar tüketildikten sonra ağız sadece suyla çalkalanmalı, 20–30 dakika sonra da fırçalama işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca şekerli ve asitli gıdalar yenildikten sonra peynir ve yoğurt gibi nötralize edici besinler tüketmekte çok faydalıdır. Bu besinler dişler üzerinde koruyucu bir kalkan oluşturur.

Uzun süre fırçalamayın

Sanılanın aksine çok fazla ve sert diş fırçalamakta daha fazla temizlik sağlamıyor. Tam tersine dişlerde aşınma ve diş etlerinde çekilmeye neden olur. Önemli olan fırçalamanın süresi değil, doğru diş macunu, doğru fırça ve teknikle fırçalamanın gerçekleştirilmesidir. İdeal olan, uygun sertlikte bir fırçayla günde 2 -3 kez doğru bir şekilde dişlerin tüm yüzeylerinin temizlenmesidir.

Dişinizi gıcırdatmayın

Diş gıcırdatma genellikle stresle ilişkilidir ve dişlerin yıpranarak aşınmasına neden olur. Uzun süreli diş gıcırdatma ve diş sıkma zamanla çene eklemini de yıpratır ve ciddi eklem problemine sebebiyet verir. Bu soruna sahip bireyler mutlaka geceleri uyurken diş hekiminin kendileri için özel hazırlayacağı apareyleri kullanmalıdırlar.

Dil ve dudak piercingleri

Ağız içine uygulanan piercingler dişlerin çatlamasına neden olabildiği gibi metal cismin diş etlerine sürtünmesi diş etlerine de zarar verir. Piercingler aynı zamanda ağız içinde bakterilerin yuvalanmasına da zemin hazırlayarak ağız içi enfeksiyonlara neden olabilir.

Şişelerin kapağını ağzınızla açmayın

Dişler için oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Dişlerin aşınmasına, çatlamasına ve kırılmalarına neden olur.

Çok fazla meyve suyu tüketmeyin

Meyve suları vitamin ve antioksidanlar yönünden zengin besinlerdir. Fakat özellikle hazır meyve suları sanılanın aksine ciddi miktarda şeker de içerir. Bu durumda doğal meyve sularını tercih etmek ve ardından suyla ağzı çalkalamak ya da peynir gibi asit ortamı nötralize edici bir besin tüketmek faydalı olacaktır.

Sürekli atıştırmayın

Sık sık atıştırma alışkanlığınız varsa ağzınızda sürekli bir gıda birikimi var demektir. Bu da diş çürükleri için zemin hazırlar. Bu alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız atıştırmalık olarak havuç, salatalık, peynir gibi sağlıklı gıdaları tercih etmenizde fayda var.

Çekirdek çitlemeyi azaltın

Çekirdek çitlerken, artıkları ara yüzlere takılıp diş ve dişetine zarar verebileceği gibi sürekli çekirdek çitleyenlerde ön dişlerde aşınma meydana gelebilmektedir.

Çay ve sigara tüketiminize dikkat edin

Çok fazla çay, kahve içiyorsanız dişlerinizde sararma ve renklenmeler oluşur. Tütün tüketimi de aynı soruna neden olduğu gibi diş etlerine de zarar verir ve diş eti çekilmesine neden olur. Ayrıca sigara ağız içi kanser oluşumunun en önemli sebeplerinden biridir.

  

Yorumlar