Ada Çayının Bilinmeyen Etkileri

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   1126   /   16 Aralık 2014, Salı

 Yazdır
Tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi aracı olarak bilinen ada çayı birçok cilt ve deri problemine de şifa oluyor.

  

Griye çalan yeşil ve kokulu yaprakları ile özellikle kış aylarının popüler çayları arasında yer alan ada çayı, tarih boyunca hafızayı güçlendirmekten diş ve diş eti hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmıştır.

Tam bir sağlık kaynağı olan ada çayı bilinenin yanı sıra daha birçok hastalığa da iyi geliyor.

İşte sizin için ada çayının bilinmeyen etkileri...

Eritem tedavisi: Ada çayı belirtileri arasında ciltte kızarıklık ve döküntü bulunan eritem hastalığına iyi geliyor. Yapılan araştırmalar ada çayı yağının cilt yüzeyinde kullanıldığında hidrokortizon benzeri bir etki yaratıyor ve kızarıklığı alarak eritem belirtilerini hafifletiyor.

Kepek: Kepek sorunu bulunan saç derisine ada çayı yağı ile düzenli olarak masaj yapmak kepek oluşumunu önemli ölçüde azaltıyor. Ayrıca, günlük şampuanınıza bir kaç damla ada çayı ekleyerek kepek tedavisinde kullanabilirsiniz.

Kaşıntılı cilt hastalıkları: Egzama, sedef hastalığı, mantar, akne ve diğer tahrişe yol açan, kaşıntılı hastalıkların belirtilerini hafifletmek için ada çayı yağı kullanabiliriz. Pek çok cilt bakım kreminde, deodorantlarda ve şampuanlarda kullanılan ada çayı yağı aynı zamanda etkili bir sinek kovucudur.

Selülit tedavisi: Selülit bulunan bölgelere ada çayı yağı ile düzenli masaj yapmak kan dolaşımını arttırarak toksinlerin atılmasına ve selülitlerin görünümünün azaltılmasına yardımcı olur.

Akneler: Akne tedavisi için birkaç yaprak ada çayını kaynaktıktan sonra suyun soğumasını bekleyip yüz yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz. Ada çayı akneye yatkın ciltler için etkili bir yatıştırıcı toner olarak kullanılabilir.

Cildin görünümünü geliştirmek: Ada çayı bitkisi cilde faydaları bilinen kalsiyum mineralleri ve A vitamini bakımından zengindir. Bu özelliği ile yeni cilt hücresi oluşumunu teşvik ederken mevcut hücreleri destekleyerek kırışıklık oluşumunu geçiktirebilir.

  

Yorumlar