Derin Bir Uyku İçin Yapmanız Gerekenler

Örnek - Halis Bilgi

  /   295   /   20 Aralık 2014, Cumartesi

 Yazdır

  

Odanızda Elektronik Cihazlar Bulundurmayın
Sağlığınız açısından zararlı olan elektronik cihazlar siz farkında olmadan uyku kalitenizi de etkiler. Bilgisayar, telefon, televizyon veya müzik çalar gibi aletleri yatak odanızda bulundurmamalısınız.

Loş Işık
Yatak odanızda sizi uykuya hazırlayacak unsurların başında loş ışık gelmektedir. Yüksek volümlü ışıklar sizi uyanık tutar bu nedenle oturma odasında veya yatak odasında ışık ayarı yapabileceğiniz türden aydınlatmalar tercih etmenizde fayda vardır.

Hoş Kokular
Yasemin, vanilya, sandal ağacı veya papatya bu kokular rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkileriyle bilinen özel kokulardır. Ancak her koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir, sizin için ideal kokuyu seçerek uyku öncesinde bedeninize sürebilir veya oda kokusu olarak kullanabilirsiniz.

İdeal Yatak
Belki de bugüne dek çektiniz tüm o uyku problemlerinin tek sorumlusu yatağınızdır? Yapılan araştırmalar derin bir uyku için uyuyacağınız yatağın ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerektiğini gösteriyor. Peki, sizler ideal yatağınızı buldunuz mu?

Uyku İlaçlarına Dikkat
Uyku ilaçları ve rahatlatıcı etki gösteren ilaçların bazıları kafein içermektedir. Bu nedenle ilaçların prospektüsünü okumadan içmeyin!

Uyku Öncesi Papatya Çayı
Uyumadan önce TV karşısındayken veya kitap okurken bir bardak papatya çayı sizleri derin bir uykuya davet edecektir.

Ayak Masajı
Yorucu bir günün ardından sizleri rahatlatacak diğer bir yöntem de ayak masajıdır. Ilık bir suya aromaterapi yağlarından damlatarak ayak içlerinize yapacağınız masaj sizleri uyku öncesi oldukça keyifli hissettirecek ve günün tüm stresini alacaktır.

Derin Nefes
Uyku öncesi yatağınızda uzanırken derin nefes alıp yavaş bir şekilde geri verdiğiniz takdirde psikolojik olarak etkisini kısa sürede hissedebilirsiniz. Derin bir uyku için düzenli nefes alıp vermek önemlidir.
  

Yorumlar