Roka iktidarsızlığa şifa oluyor

Halis Bilgi - Halis Sağlık

  /   423   /   25 Aralık 2014, Perşembe

 Yazdır
Hastalıklara karşı kalkan olan roka, cinsel hayata ilaç gibi geliyor. Kışın bol bol tüketilen rokanın iktidarsızlığa şifa olduğu belirtildi.

  

C vitamini deposu roka gözden, karaciğere kemik sağlığından kansere karşı birçok rahatsızlığa karşı şifa oluyor. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, rokanın afrodizyak etkisi ile cinsel arzuyu artırdığını, iktidarsızlık çekenlere ise çare olduğunu belirtiyor. Kandıralı, vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayan rokanın, sağlığımıza diğer faydalarını şöyle anlatıyor... 

1 su bardağı roka 5 kaloridir. Rokadaki lif sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve tokluk hissini arttırır. Kolesterolü azaltmaya ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur bu sayede kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır. Roka beta karoten formunda A vitamini içerir. Retina fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlayarak göz sağlığını destekler, bağışıklık sistemine destek olur. 

Karaciğer hasarını önler 

- Roka, glukozinatlar adlı bileşiklerden zengindir. Çalışmalar bu bileşiklerin akciğer, kolorektal, meme, prostat ve pankreatik kanserlerin oluşum riskini azalttığı yönündedir. 

- Roka yüksek seviyede klorofil içerir. Bu sayedeaflatoksinlerin DNA ve karaciğer hasarına yol açmalarını önler. Çiğ tüketmek gerekir. 

- K vitamini içeren roka kemik ve dişlere kalsiyum emilimini sağlamak için önemlidir. 

- K vitamini kalp hastalığını önlemede de rol oynar. 

- Roka tüketimi iltihabı azaltmaya yardımcıdır. 

- Folat içeriği ile roka tüketimi beyin yaşlanmasını ve bilişsel gerilemeyi önler.

  

Yorumlar