Kalp krizinde gençler daha şanssız

Halis Sağlık

  /   1041   /   28 Aralık 2014, Pazar

 Yazdır
Türkiye'de kalp krizi geçirenlerin ortalama yaşı 35-65 arasında değişiyor. Gençlerde damar gelişimi tamamlanmadığı için kalp krizi hayati kayıplara neden olabiliyor.

  

Gençler, yaşlılara kıyasla kalp krizi konusunda daha şansız durumda. Çünkü yaşlandıkça damarlar arasında “Köprü damarları” oluşuyor. Bu durumda kalp, herhangi bir damar tıkanmasında diğer damardan kan alarak beslenmeye devam edebiliyor. Gençlerde böyle bir yapı oluşmadığı için krize hazırlıksız olan kalp, aniden durup, ölüme sebep verebiliyor. Kişiyi hayatta bırakan bu durum ise 50 yaşından sonra gelişiyor. Gençler arasında kalp krizine neden olan bir başka etmen de uyuşturucu. Ayrıcasigara, alkol ve bazı asitli içecekler de kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. 

Çocuğunuz "nefesim daralıyor" diyorsa

10 yaş ve sonrasında beden eğitimi derslerinde öğrenciler ani kalp ölümü nedeniyle hayatını kaybediyor. Ailesel faktörlerin burada önemli rol oynadığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Esen, "Ailenin kalp öyküsü bilinmelidir. Yapısal kalp, kalp ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları olan bir ailede aniölüm oranı yüzde 30’dur. Ancak bu tür ölümlerin nedeni kalp krizi değil, aşırı adrenalin deşarjı nedeniyle ortaya çıkan ritim bozukluklarıdır. Bunu önceden ön görmek mümkün olmasa da çocukların küçük yaşlardaki şikayetlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Nefes daralması ve çarpıntı şikayeti olan çocuklar hemen doktora götürülmelidir" diyor.

Rekabet içeren sporlar gençlere zarar veriyor

Ani sporcu ölümlerinin %70-80’inin kalp krizi kaynaklı, krizi tetikleyeninse stres olduğuhu vurgulayan Dr. Esen, "Kalp duvarında oluşan kolesterol içeriği yoğun plaklar, strese bağlı olarak yırtılır. Yoğun stres altındaki rekabet sporlarını yapan sporcularda adrenalin seviyesi yükselir ve bunun içine bazı ilaçkullanımları da girince plaklar yırtılır. Bu plak yırtıkları pıhtılaşarak aniden damarların tıkanmasına neden olur. Bu da kalp krizinden ölümleri beraberinde getirir. Futbol, basketbol gibi rekabet gerektiren sporlar genç sporcular için çok daha fazla risk taşımaktadır" şeklinde konuşuyor.

Profesyonel olmayan sporcular da risk altında 

Arkadaşlar arasında oynanan halı saha maçları da ani ölüm riski taşıyor. Bu durumun oyuncuların profesyonel olmamasından kaynaklandığını aktaran Doç. Dr. Özlem Esen, alınması gereken önlemler hakkında şu bilgileri veriyor:

"Haftada bir kez halı sahada maç oynayan amatör sporcular yeterli kondisyona sahip değildir. Düzenlispor yapmadıkları ve hareketsiz yaşadıkları için de haftada bir yapılan maç ile yüksek adrenalin deşarjı yaşanmakta, bu da beraberinde kalp krizini getirmektedir. Topluluk psikolojisi ile seyredilen maçlar da zarar verebilmektedir. Kişi tek başına maç seyrederken yaşamadığı stresi, topluluk psikolojisi ile kat kat yaşayabilmektedir. Bu tür kalabalık ile seyredilen maç ortamlarında kalp krizi geçirme riski çok daha fazladır.

Sporcular kontrollerini ihmal etmemeli 

Kalp krizini önceden teşhis edebilmenin bir yolu bulunmamaktadır. Sporcuların sahada kaybedilmemesi için ayrıntılı tetkikler titiz bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle rekabet gerektiren sporlarla uğraşanlar, yıllık olarak tüm kan tahlillerini, ekokardiyografi ve efor testlerini yaptırmalıdır. Birinci derecede yakınlarında ani ölüm hikayesi bulunanlar, kalp kasında kalınlaşma oluşmuş sporcular, kas hastalığı olanlar ise üst tetkiklere yönlendirilmelidir."

  

Yorumlar