Anne'nin zor kararı

Örnek - Halis Sağlık - Bizim Aile

  /   501   /   29 Aralık 2014, Pazartesi

Habermrt
 Yazdır

Antalya’da böbrek hastası 4 yaşındaki ikizlerini kurtarmak için verici olan anne, hangi çocuğunu seçeceğine karar veremedi. Anne, Burdur’dan gelen uygun böbrek haberiyle sevince boğuldu.

Böbrek hastası ikizlerine böbrek verecek annenin zor kararı

  

Isparta’da yaşayan Ahmet Demiray ve Fatma Demiray çiftinin 4 yaşındaki tek yumurta ikizleri Rabianur ve Ayşenur, dünyaya konjental nefrotik sendrom(protein kaçağı) rahatsızlığı ile dünyaya geldi. Çift Isparta’daki tüm hastanelerde ikizlerini tedavi ettirmek için uğraştı. Demiray ailesi 2007 yılında 2 yaşındaki kızları Özlem’i de aynı hastalıktan kaybetmesi nedeniyle aynı sonla karşılaşmamak için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Çift, çocuklarına böbrek vermek için gönüllü oldu ancak baba Ahmet Demiray’ın yapılan tetkiklerinde böbrek vericisi olamayacağı belirlendi. Anne Fatma’nın değerli uyumlu çıkınca verici olmak istedi.

SEVİNDİREN HABER

İki çocuğu da rahatsız olan anne hangi çocuğuna böbreğini vermek için kararsız kaldı. Bu sırada çiftin şansına, Burdur’dan uygun böbrek bulunduğu haberi geldi. Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatına gereği böbreklerden biri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi. Prof. Dr. Ayhan Dinçkan ve ekibi böbreği, ikizlerden birine nakletmek için karar vermek için toplandı. Aynı gün Ayşenur, grip olması nedeniyle böbrek 4 yaşındaki kardeşi Rabia’ya başarıyla nakledildi. Ekim ayı içinde de anne Fatma Demiray’dan alınan böbrek Ayşenur’a nakledildi. Naklin ardından sağlıklarına kavuşan ikizlerin mutluluk pozları verdi.

"İKİZLERİN DEĞERLERİ AYNI DERECEDE BOZULDU"

Operasyonu gerçekleştiren AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, Rabianur ve Ayşenur ikizlerinin protein kaçağına bağlı olarak böbreklerini kaybettiği ev diyaliz aşamasına gelmek üzere olduğunu söyledi. İkizlerden her ikisine de böbrek nakli gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Dinçkan, "İkizlerin değerleri aynı derecede bozuldu. Aynı rakamsal değerler ile Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Nakli Bekleme listesine yazıldı. Biz hep iki çocuğumuza ad aynı anda böbrek bulunmasını istedik. 25 Eylül akşamı Burdur’dan 16 yaşındaki bir gencin böbreği bağışlandı.Böbrek bize geldi ama nakil için iki çocuk vardı" diye konuştu.

"ANNENİN BÖBREĞİ BİR AY SONRA NAKLEDİLDİ"

Böbreği ikizlerden birine nakil için karar vermeye çalıştıklarını ifade eden Prof.Dr. Dinçkan, "Hangisi daha hasta ve hazır karar vermeye çalıştık. Ama arada küçük bir fark oldu. Ayşenur’un gribi vardı. Bunu bahane ederek Rabianur’a naklettik. Anne böbreğini bağışlamak istiyordu. Ama iki çocuğu da hastaydı. Rabia’a kadavradan nakil olunca anne de Ayşenur’a gerekli tahlillerin yapılmasının ardından böbreğini bağışladı. İkizlerimiz aynı dakikada doğdu ama sadece böbreklerine birer ay arayla kavuştular" dedi. Prof.Dr. Ayhan Dinçkan, nakillerin ardından ikizlerin sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu sözlerine ekledi.

"ÇOK MUTLUYUZ"

Çocuklarının sağlığına kavuşmasından dolayı büyük mutluluk yaşayan anne Fatma Demiray, 5 yıllık mücadelenin ardından çocuklarının sağlığına kavuştuğunu kaydetti.

Duygu dolu anlar yaşayan baba Ahmet Demiray, çocuklarının sağlık durumu nedeniyle her hafta hastaneye gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, "Çok mutluyum. Hayal bile edemediğim şeyler gerçek oldu" diye konuştu.

  

Yorumlar