Katarakt'la ilgili bilmek istedikleriniz

Halis Sağlık

  /   442   /   29 Aralık 2014, Pazartesi

Habermrt
 Yazdır

Görme kalitesinde azalma ve renklerde soluklaşma gibi şikayetlerle ortaya çıkan katarakt, kişinin günlük yaşamını aksatacak boyutlara ulaşabiliyor. Ancak doğru tanı ve kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyonla hem katarakt şikayetinden kurtulmak hem de gözlük kullanmadan net bir görüntü kalitesi elde etmek mümkün.

Günlük hayatta rastlayabileceğiniz göz rahatsızlıkları

  

Kataraktın en önemli belirtilerinin, gözlük numarasındaki hızlı ve ani artışlar, bakılan yerde gölgeler görme, renkleri zor ve soluk algılama gibi birçok bulgu verdiğini söyleyen  Uzman Op. Dr. Münevver Şenkal, hastalığın ilaçla tedavi edilemediğini, tek tedavi yönteminin cerrahi olduğunu kaydetti.

Günümüzde katarakt cerrahisinin oldukça geliştiğini söyleyen Dr. Münevver Şenkal, “Özel durumlar dışında artık operasyonlarda genel ve lokal anestezi uygulanmamaktadır. Hasta ameliyata sadece gözü uyuşturan ve 4-5 kez damlatılan damlalar ile hazırlanır, 10-15 dakika sırt üstü yatması gerekir” dedi.

KATARAKTIN OLGUNLAŞMASI BEKLENMEMELİ

Görme bulanıklığı, hastanın günlük işlerini aksatacak seviyeye geldiğinde katarakt ameliyatı yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Münevver Şenkal, “Ameliyat olmak için kataraktın olgunlaşmasını beklemeye gerek olmadığını, Ameliyat kararını, hastanın ihtiyacına göre göz hastalıkları uzmanın belirlemesi gerektiğini vurguladı.

KATARAKTIN TEKRAR OLUŞMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Takılan merceğin ömür boyu gözde kalacağı için, gözle uyumunun üst düzeyde olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Münevver Şenkal, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kataraktın tekrar oluşması söz konusu değildir. Halk arasında kataraktın tekrar oluşması olarak bilinen durum, göze takılan merceğe destek olarak yerinde bırakılan lensin arka kapsülünün saydamlığını kaybetmesidir. Arka kapsül saydamlığını kaybederse, Yag lazerle birkaç dakikada poliklinik şartlarında tedavi edilebilir.”

Ameliyat öncesinde göze takılan mercek numarası hesaplanarak, hastanın ameliyattan sonra uzağı gözlüksüz görebilmesinin sağlanmaya çalışıldığını belirten Dr. Münevver Şenkal, “Hastaların genellikle ameliyattan sonra uzak için daha düşük numaralı olmak üzere, hem yakın hem de uzak gözlük kullanmaları bazı durumlarda gerekebilir” şeklinde konuştu.

  

İlişkili İçerikler

Daha fazlası için tıklayın.

Yorumlar