Çocukların Kafe bağımlığı

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   384   /   30 Aralık 2014, Salı

Vahdet
 Yazdır

Çocuklar için bağımlılık haline gelen, havasız ve izbe internet kafeler, kan ve şiddet içeren oyunlarıyla ciddi bir soruna işaret ediyor. Gününü internet kafede geçiren 15 yaşındaki A. “Bu bir hastalık” diyor.

Kontrolsüz bir kafe bağımlığı artıyor

  

Kontrol altına alınamayan internet, geleceğimiz olan çocuklar için büyük bir tehdit oluşturuyor. Tehdidin en büyük merkezi de  internet kafeler... Bu kafelerin tercih edilme nedenini 15 yaşındaki A. “Bu bir hastalık, evimde en iyi bilgisayar olsa bile internet kafeye gelirim” diyerek yalın şekilde açıklıyor.

BABA CAMiDE...

Annesi kursa giden 3. sınıf öğrencisi 7,5 yaşındaki A. İ. annesini beklerken, camiye giden babası tarafından vakit geçirmesi için internet kafeye getirildiğini söyledi. 

SiZ HERHALDE POLiSSiNiZ!

13 yaşındaki E. A., ise evde bilgisayarı olduğunu fakat anne-babasının dersleriyle ilgilenmez diye internet almadığından dolayı internet kafeye geldiğini ve derslerinin de ‘orta’ olduğunu itiraf ederek ardından o soruyu sordu: “Siz herhalde polissiniz!” Bu soru ve çocukların kuşkulu bakışları internet kafede şahit oldukları olayları izah etmek için yeterli.

DAYIDA KAÇAMAK

Şentepe’de oturduklarını ve oradaki internet kafelere polisin geldiğini itiraf eden B.-B.Ö. kardeşler, Keçiören’de dayılarına gelip kaçamak yaptıklarını, annelerinin yazın eve internet aldığını fakat okullar açılınca kapattığını söyledi.

KOPAMIYORLAR!

Eğlenmek için internet kafeye geldiğini ifade eden M. F. Ç. ise; “Evde gece gündüz internetin başından kalkmayan abimden dolayı babam interneti kapattırdı. Buraya evde internete ödeyeceğimizden daha çok para harcıyoruz” dedi. Evde hem bilgisayarı hem interneti olduğu halde internet kafeye gelen 10 yaşındaki V. Ş. ise konuşurken dahi gözlerini bilgisayardan ayırmadan başka bir golü atmanın heyecanını yaşıyordu.

BU BİR HASTALIK

Hep beraber takım olarak oynayabildikleri için internet kafeye geldiklerini belirten 6-7. sınıf öğrencileri S., Y. ve Ş.B. kuzenler; “Hafta sonları ayakkabı boyuyoruz. Canımız sıkılınca geliyoruz. Paramızın bir kısmını harcıyoruz” dedi. Arkadaşı S. ile Play-Station oynayan ve okulu bıraktığını söyleyen 15 yaşındaki A ise “Bu bir hastalık, evimde en iyi bilgisayar olsa bile internet kafeye gelirim” sözleriyle sorunun kendisini işaret etti.

  

Yorumlar