Uyuşturucu lise'de deneniyor

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   444   /   01 Ocak 2015, Perşembe

Zaman
 Yazdır

Araştırmaya göre 9. sınıflarda sigara deneme oranı yüzde 31,7, alkol deneme oranı yüzde 67,4 olarak çıktı

Hassa dönem gençliğe geçiş dönemi

  

Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı ve Toksikoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü’nün İzmir’deki liselerde yaptığı madde bağımlılığı araştırması, genç neslin karşı karşıya olduğu tehlikeyi gözler önüne se

Araştırmaya göre 9. sınıflarda sigara deneme oranı yüzde 31,7, alkol deneme oranı yüzde 67,4 olarak çıktı. Yaş ilerledikçe bu oranın ciddi artış gösterdiğini ise lise 12. sınıflar üzerinde yapılan araştırma ortaya koydu. Bu sınıfta okuyan öğrencilerde sigara deneme oranının yüzde 50,6, alkol deneme oranının yüzde 83,3’e yükseldiği görüldü. Araştırma sonucuna göre 9. sınıf öğrencilerinin yüzde 4’ü ve 12. sınıfların yüzde 6,8’inin de esrar, eroin, kokain, ecstasy, uçucu ve uyarıcı maddeler denediği ortaya çıktı. Lise 12. sınıf öğrencilerinin yüzde 50,6’sı sigara denediğini, yüzde 30,3’ü son bir ay içinde sigara içtiğini ifade etti. Öğrencilerin yüzde 84,3’ünün hayatında en az bir kez alkol kullandığı, yüzde 51,2’sinin alkolü 10’dan fazla denediği, yüzde 15,7’sinin hiç denemediği, yüzde 56,8’inin hayatında en az bir kez sarhoş olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, 9. sınıflara göre 12. sınıf öğrencilerin esrar, eroin, bonzai ve kokain gibi uyuşturucu madde deneme oranında da ciddi artış gözlendi. Araştırmaya katılan 4 bin 313 öğrencinin yüzde 6,8’i, uyuşturucu madde denediğini söyledi. Anne ve babası boşanmış ailelerin çocuklarında madde kullanım oranı yüzde 16,3 çıktı. Madde kullananların yüzde 84’ü arkadaşlarının esrar içtiğini, madde kullanımıyla arkadaşları aracılığıyla tanıştığını belirtti.

Çocuklar uyuşturucuya daha rahat ulaşıyor

Sosyolog Demet Havaçeliği Atlam, “Araştırma sonuçlarımızı Türkiye’deki diğer liselerle karşılaştırdığımızda, kullanımların daha yoğun olduğunu gördük. Çocuklar maddeye daha çok ulaşıyor. Bununla ilgili takip çalışmalarında, her yıl kullanımın daha da arttığını görmekteyiz. Bu da ürkütücü bir sonuç.” dedi. Özellikle son dönemde madde kullanımının arttığına dikkat çeken Atlam, bu tür maddelere öğrencilerin, en yakınındaki kişiler olan arkadaşları aracılığıyla ulaştığını, ‘hayır’ diyememek, o gruba ait olmak ve ‘bir kere denemekten bir şey olmaz’ düşüncesinin en büyük yanılgı olduğunu ifade etti. Araştırma sonuçlarının 9 ve 12. sınıflardaki artışı gözler önüne serdiğini kaydeden Atlam, ailelerin ‘Benim çocuğuma bir şey olmaz’ demeden, bu konuda çok hassas davranmaları gerektiği uyarısında bulundu.

  

Yorumlar