Antibiyotik yerine meyve tüketin

Halis Sağlık

  /   411   /   02 Ocak 2015, Cuma

Dha
 Yazdır

Grip ve nezle gibi hastalıklarda hemen antibiyotik kullanmayın.

Özellikle kış mevsiminde meyve tüketmek antibiyotikten daha etkili

  

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Erhan Sert, grip ve nezle gibi hastalıklarda yatak istirahati ve vücut direncini arttırmak için meyve ve sebze yenilmesini, 4-5 gün sonra hastalığın geçmemesi durumunda hekim kontrolünde antibiyotik alınmasını önerdi.

Antibiyotik kullanımı hakkında uyarılarda bulunan Dr. Erhan Sert, "Kışın ortaya çıkan soğuk algınlıklarının çok büyük kısmı viral kökenli soğuk algınlıklarıdır. O nedenle virüslere karşı antibiyotiklerin hiçbir faydası yoktur. Gribal viral, nezle benzeri hastalıklar ortaya çıktığında hemen antibiyotiklere yüklenilmemesi gerekir. Basit soğuk algınlıklarında mümkün olduğunca bol sıvı tüketimi, bunun dışında basit ateş düşürücü, ağrı kesiciler alınabilir. Biraz yatak istirahati yeterli faydayı sağlayabilir. Bunun yanı sıra, vücut direncini sağlam tutmak açısında bazı meyve ve sebze suyunu yada kendisini tüketmek bu dönemlerde faydalıdır" dedi.

Dr. Erhan Sert bulunulan ortama giyinilmesini tavsiye ederek, "Özellikle bu zamanlarda soğuk, sıcak farkları çok fazladır. Dışarısı çok soğuk, içerisi çok sıcak olabilmektedir. Kişilerin içeriden dışarıya çıktıklarında soğuk algınlıklarına kapıldığını görüyoruz. Kişilerin bulunduklarını ortamın sıcaklıklarına göre üstüne takviye edip ya da çıkararak bulunduğu ortama uyum sağlamalarında fayda var. Sıcak havada mümkün olduğu kadar üstlerini açmaları, dışarıda ise yeterli giyinmelerinde fayda var" diye konuştu.

Grip ve nezle gibi hastalıklarda 4-5 gün sonra düzelme görülmemesi durumunda hekime gidilerek antibiyotik tedavisine başlanılmasını öneren Dr. Sert, şöyle konuştu:

"Antibiyotikler genelde 4 ya da 5 günden fazla devam eden hastalıklarda gerekebilir. Tabi ki bütün hastalıklar gribal değildir. Eğer çok yüksek ateş veya öksürük, tıkanma, nefes darlığı gibi şikayetler varsa bir doktora giderek enfeksiyonun şiddetine göre uygun antibiyotiğin seçilmesi gerekir. Her antibiyotik her enfeksiyonda uygun değildir. Bunun için en uygun ilaç seçilmelidir. Grip benzeri veya nezle benzeri hastalıklarda da 4-5 günden sonra eğer düzelme belirtisi görmüyorlarsa, hastalık ilerliyor gibi düşünüyorlarsa bir hekime giderek antibiyotik başlanmasında fayda var." 

  

Yorumlar