Bademcik enfeksiyonu çocuklarda tehlike olabilir

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   362   /   03 Ocak 2015, Cumartesi

Cihan
 Yazdır

Bademcik enfeksiyonlarının görülme sıklığı çocukların kreş, anaokulu ya da ilkokul gibi toplu yaşam ortamlarında bulundukları dönemlerde artış göstermektedir

Çocukların gelişimi sırasında bademcik enfeksiyonunu dikkate alın

  Doç. Dr. Mahmut Özkırış, bademciklerin vücudun bağışıklık ve savunma sisteminde rol oynayan iki adet oval, badem şeklinde dokular olduğunu söyledi. Doç. Dr. Özkırış, halk arasında "geniz eti" adı verilen 'adenoid' dokusunun aslında aynı bademcik gibi lenf dokusu yapısında ve üst solunum sisteminin savunmasında rol oynadığını belirterek, "Bademcik ve geniş enfeksiyonlar çocuklarda gelişimi olumsuz etkiliyor" uyarısında bulundu.

Bademcik ve geniz eti ameliyatları ile ilgili bilgi veren Acıbadem Kayseri Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Özkırış yaptığı açıklamada, "Tek başına bademciklerin iri ve büyük olması bir ameliyat sebebi oluşturmaz. Ancak çocuklarda yapısal olarak daha dar olan havayolunu tıkayan ve boğaz enfeksiyonlarına yol açan en önemli sebep geniz eti ve bademciklerdir. Uyku sırasında gevşeyen boğaz etrafındaki kaslar zaten dar olan hava yolunun tamamen kapanmasına neden olabilir. Çocuklarda horlama, yatakta sık yer değiştirme, huzursuz ve yetersiz uyku, gece terlemeleri, iş gıcırdatmaları gibi belirtilerle ortaya çıkan bu durum, büyüme ve gelişmede geri kalmaya, saldırganlık, uykusuzluk gibi kişilik değişikliklerine, yüzde büyüme ve şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu durumlarda da ameliyat önerilmektedir. Ameliyat sonrası çocuklarda erken dönemde rahatlama gözlenmekte, davranışlarında, ilk altı aylık süreç sonunda gelişme ve büyümelerinde olumlu değişiklikler görülebilmektedir." dedi.

"Bademcik enfeksiyonlarının görülme sıklığı çocukların kreş, anaokulu ya da ilkokul gibi toplu yaşam ortamlarında bulundukları dönemlerde artış göstermektedir" diyen Doç. Dr. Özkırış, sözlerine şöyle devam etti: "Bademcik dokusu yaşla beraber giderek küçülen bir dokudur. Bu yüzden özellikle yirmili yaşlardan sonra bademcik enfeksiyonlarında azalma görülmektedir. Geniz etine bağlı rahatsızlıklar daha çok erken çocukluk çağının problemi olmasına rağmen bademcik hem erişkinlerde hem de çocuklarda hastalık yapabilmektedir. Sık geçirilen bademcik ve geniz eti enfeksiyonları, hem sık ilaç kullanımına neden olur hem de hastanın günlük yaşamını etkiler. Geçirilen enfeksiyonlar sonucu eklem, böbrek ve kalp dokusu risk altında bulunmaktadır. Ayrıca sık geçirilen bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları özellikle çocuklarda okul başarısı ile büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyebilmektedir."

BADEMCİKLER VE GENİZ ETİ HANGİ DURUMLARDA ALINMALI?

Doç. Dr. Özkırış, bademciklerin alınmasını gerektiren en sık nedenleri ise şöyle sıraladı: "Üst üste son iki yıl içerisinde çocuğun 5 -6 defadan daha fazla bademcik iltihabı geçirmesi. Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması rahatsızlığı geçirmesi. Sık bademcik iltihaplanmaları yanı sıra geniz eti ve orta kulak sorunlarının da bulunması. Çok sık tekrarlayan ve inatçı hale gelmiş çocuk sinüzitleriyle beraber bademcik ve geniz eti problemlerinin bulunması."

  

Yorumlar