İyileştirici Etkisi Olan Bitkisel Yağlar

Halis Sağlık

  /   515   /   13 Ocak 2015, Salı

 Yazdır
Gün geçtikçe yaygınlaşan alternatif egzersiz, tedavi ve arınma yöntemleri sizleri doğayı daha iyi tanımaya teşvik ediyor.

  

Gün geçtikçe yaygınlaşan alternatif tedavi ve arınma yöntemleri sizleri doğayı daha iyi tanımaya teşvik ediyor. İnsanlığın var oluşundan beri bitkiler en iyi şifa kaynaklarından biri olarak görülmüştür ve o dönemde şimdiki olanaklara sahip olmayan çeşitli insan ırkları çareyi doğada aramakta bulmuşlardır. Biz de sizler için iyileştirici etkisi olan bitkisel yağları araştırdık;
Adaçayı
Yapılan bir araştırmaya göre adaçayı koklayanlar ile koklamayanlar stres altındayken farklı tepkiler veriyorlar. Kan basıncını düşürmede, rahatlatmada, hafızayı güçlendirmede ve konsantrasyonu arttırmada etkili olduğunu kanıtlanan adaçayı bitkisinin yağını zihninizi arındırmak için tercih edebilirsiniz.
Nane
Nane bitkisinin yağını koklamak insan vücudunda stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini düşürüyor. Bu yüzden stresli, endişeli veya gerginken nane bitkisinin yağını tercih edebilirsiniz.
Biberiye
Biberiye bitkisinin yağı yapılan araştırmalara göre beyin fonksiyonlarını geliştiriyor ve aynı zamanda yorgunluk hissini alarak kendinizi enerjik hissetmenizi sağlıyor.
Portakal 
Portakal bitkisi yağı tıpkı nane gibi stresi, endişeyi ve gerginliği alarak rahatlamanızı sağlıyor.
Tarçın
Tarçın yağı koklamak yoğunlaşma problemlerini çözme konusunda oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalara göre tarçın yağı koklamak odaklanmayı arttırıyor.
Lavanta
Özellikle regl öncesi dönemde tavsiye edilen lavanta her daim rahatlatıcı özelliğiyle bilinir ancak sadece bu değildir aynı zamanda depresif ruh halinden de sizleri korur.
  

Yorumlar