2-3 Yaşındaki Çocuğunuz İçin Davranış Sınırlamaları

Halis Çocuk - Halis Bilgi

  /   386   /   17 Ocak 2015, Cumartesi

 Yazdır
Çocuğunuzun sizin ve toplumun kabul ettiği şekilde davranması aylar ve yıllar alacaktır. Uygun davranmayı öğretmenin uç hali disiplin olarak bilinir. Azarlamanın çocuğunuzu kontrol etmekte işe yaramayacağını unutmayın . Çünkü bu tür bir yaklaşım , nasıl davranması ve duygularını nasıl yönetmesi gerektiği konusunda ona öğretmeye çalıştığınız dersleri doğrulamayacaktır.

  

Çocuğunuzun sizin ve toplumun kabul ettiği şekilde davranması aylar ve yıllar alacaktır. Uygun davranmayı öğretmenin uç hali ‘disiplin’ olarak bilinir. Azarlamanın çocuğunuzu kontrol etmekte işe yaramayacağını unutmayın . Çünkü bu tür bir yaklaşım , nasıl davranması ve duygularını nasıl yönetmesi gerektiği konusunda ona öğretmeye çalıştığınız dersleri doğrulamayacaktır.

Çocuklar için çok basit kurallar vardır.Çocuğunuza ilişkin ve sosyal becerileri öğretmek için ona neleri yapıp neleri yapamayacağını açık ve net bir şekilde belirtmelisiniz. Böyle bir sınır koyduğunuzda çocuğunuz ötesine geçmemesi gereken bir nokta olduğunu öğrenir. Sınırlar sayesinde ayrıca ,kendi farkındalığını öğrenecek ve nasıl davranacağını seçebileceğini ve farklı davranışların farklı sonuçları olduğunu kavrayacaktır.

  • Açık ve net sınırlar koyun.
  • İyi davranışları ödüllendirin.
  • Kötü davranışları görmezden gelin veya sonuçlarını görmesini sağlayın.
  • Yaklaşımınızda tutarlı olun.

Eğer siz çocuğunuzun davranışlarına sınırlamalar getirmezseniz o kendininkileri koymaya kalkışabilir. Bunu da sizi sınırlarınızı bulana kadar zoramakla gerçekleştirecektir. Bunu yapar çünkü güvende hissetmek için nerede duracağını bilmeye ihtiyacı vardır. Davranış sınırlamaları ve günlük düzenli bir program en ideal ortaklıktır. Ve ancak sağlam durur ve olayları içeriden görebilireniz bir anlam taşıyacaktır.

  

Yorumlar