MSG tuzuna dikkat

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   489   /   27 Ocak 2015, Salı

Milligazete
 Yazdır

Gıda da kullanılan ve uzmanlar tarafından çok zararlı bir madde olarak atfedilen

Daha çok hazır gıdada kullanılıyor

  

Günümüzde marketlerden yaptığımız alışverişlerin paketlerine baktığımızda içinde mono sodyum glutamat olduğunu görürüz. Yiyeceklere konunca tadının beyin tarafından güzel algılanmasını sağlıyor ve bir daha bu üründen yeme isteği oluşmaktadır. Tatlı, tuzlu fark etmiyor, neye konsa tadı güzelmiş gibi geliyor. O yüzden üreticiler MSG’yi en berbat ürünlere dolduruyorlar. MSG gıda maddelerinde E-621 koduyla da kullanılıyor.

Çin tuzu adıyla geçen Mono Sodyum Glutamat (MSG) Asya kıtasında çok kullanılan tat ve lezzet arttırıcı bir  maddedir. Glutamik asitin sodyum tuzu olan MSG insanda ve bir çok gıdada proteinin yapı taşı olan amino asit formunda bulunur. insan vücudu tarafından üretilir. Bu yüzden dışarıdan alınmasına gerek yoktur. Domates, brokoli, soya sosu, ceviz, patates, mantar ve çeşitli yosunlu bitkilerde doğal olarak bulunur. Beyindeki temel uyarıcıların mediyatörüdür. İdrak, öğrenme, hafıza dahil normal beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde görev alır.

MSG özellikle herkesin severek tükettiği cipslerde, hazır çorbalarda, hazır et suyu tabletleri, hazır köfte harçları, bisküvilerde, krakerlerde, salata soslarında, dondurmada, renkli yoğurtlarda, konservelerde, dönerlerde, hamburgerlerde ve daha bir çok gıdada kullanılmaktadır. Türkiye 2011 yılında 2050 ton, 2012 yılında ise 2182 ton Çin tuzu ithal etmiştir. kullanımı giderek artmaktadır.

Madem zararlı, neden bu kadar kullanılıyor?

Diyeceksiniz ki madem bu kadar zararlı bir madde neden gıdalarda kullanılıyor. Küreselleşen dünya, para ve rekabet hırsı küresel ticaret devlerinde maalesef insaf ve merhamet bırakmadı. Onların amacı çok kâr etmek, daha fazla satmak ve büyümek. Zararlı madde içeren birçok ürün güzel ambalajlar altında insanlara sunulmakta ve bu katkı maddeleri insan sağlığını çok fazla etkilemekte. Son yıllarda artış gösteren hastalıkların nedeni de bu para hırsı uğruna hiçbir değer taşımayan ve insanlara sundukları değişik katkı maddeli gıdalardan meydana geliyor. Hem kendi sağlığımız hem de gelecek nesillerin sağlıklı yetişmesi için helal ve temiz gıda tüketelim…

Zararları

Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor, anne karnındaki bebek de aynı tahribatlara neden olabiliyor.

Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtığı hastalıklar merkezi sinir sistemi tahribatı ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi).

 Retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı)

Yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite

Büyüme hormonu baskılanmasına neden oluyor.

Pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet oluşumuna neden oluyor.

Böbrek ve karaciğerde hasara neden oluyor.

MSG tat alma duyumuzu da etkiliyor.

Bu zararların  hepsi çok sayıda çalışmayla kanıtlanmış ve bununla ilgili bir rapor Dünya Sağlık Örgütüne sunulmuş durumda.

MSG’nin neden olduğu reaksiyonlar:  Baş ağrısı,  bulantı, ishal, terleme, göğüste sıkışma, boyun arkasında yanma olarak reaksiyonlar görülebiliyor. Bu tür reaksiyonlar fazla miktarda MSG alınması sonucunda oluşur. Ayrıca bu maddeyi tüketen astımlı hastalarda ağır astım atakları oluşabilmektedir.

 

  

Yorumlar