Görme engelli kadının çocuğunu görme sevinci

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   301   /   27 Ocak 2015, Salı

Dha
 Yazdır

ABD’de görme engelli bir kadın görme engellilere özel bir gözlük sayesinde bebeğini ilk kez görebildi.

Özel gözlükle çocuğunu görebildi

  

Çocukluğundan beri görme engelli olan 29 yaşındaki Amerikalı Kathy Beitz’in bir günlüğüne olsa da hayali gerçek oldu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Beitz’in bebeğini görme hayalini öğrenen eSight adlı şirket, engelli insanlara görme imkânı tanıyan özel gözlüklerinden birini bir günlüğüne Beitz’e ödünç verdi. Genç kadının, yeni doğan bebeğini gördüğü andaki duyguları kameralara yansıdı.

Hayatının en mutlu anını yaşayan Kathy Beitz  duygularını “Gözlükleri takabileceğimi öğrendiğimde çok heyecanlandım. Bebeğime kitaplar okuyabileceğimi biliyordum. Annelik görevlerime  büyük bir özgürlük sağladı. Hayatta gördüğüm ilk bebeğin benim bebeğim olması gerçekten çok etkileyici. Ayakları eşiminkilere benziyor. Eşimin ona nasıl baktığını görmek de inanılmaz güzel bir duygu. Bebeğime aşık oldum.” sözleri ile ifade etti.

Tanesi 15 bin dolar yaklaşık 35 bin TL olan bu gözlükler kamera ve görüntü teknolojisini kullanarak gelişmiş bir bilgisayarla görme kaybı yaşayan insanlara gerçek zamanlı bir video sunuyor. Gözlükleri takan kişi görüntüye yakınlaşabiliyor, görüntüyü büyütebiliyor ve değiştirebiliyor. Fiyatı oldukça pahalı olan gözlüklerin ihtiyaç sahipleri tarafından satın alınabilmesi için firmanın para toplayan bir hayır kurumu da bulunuyor.

Kuzey Amerika’da bu gözlüğün 140 kişi tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

  

Yorumlar