Etkin dinleme

Örnek - Halis Bilgi

  /   1970   /   30 Ocak 2015, Cuma

Milligazete
 Yazdır

Çevrenizdeki insanlarla sağlıklı bir iletişim kurabilmeniz için önce onları dinlemeli ve anlamalısınız. Bunun size pek çok faydaları olacaktır

Karşıdakini anlayarak etkin dinlemenin yolları

  

Etkin dinleme:

Etkin dinlemede kişi karşısındaki insana odaklanır, göz teması kurar ve onun söylediklerini anlamaya çalışır. Geri bildirim vererek anladığını belli eder. Yargılamaz, eleştirmez, söze ben olsaydım diye başlamaz. Etkin dinlemede kişi karşı tarafa ulaşabilir ve onun duygularını gerçekten anlar. Bu iletişimin en temel ilkelerinden biridir. Edilgen dinleme: Çocuğunuzla ya da tanıdığınız bir kişiyle konuşuyor siz de onu sessizce dinliyorsunuzdur. Onun duygularını ifade etmesine fırsat tanımış olursunuz. Zaten edilgen dinlemede, karşınızdaki kişinin duygularını paylaşmak istediğiniz için onun konuşmasına ve duygularını ifade etmesine fırsat tanırsınız.  Mimikler ve işaretler: Uzun süre sessiz kaldığınızda, karşınızdaki kişi sizin kendisini dinlemediğinizi düşünebilir. Bu nedenle dinlediğinizi ifade edecek şekilde mimikler ve işaretler kullanabilirsiniz. Bu muhatabınızın kendini değerli hissetmesini sağlayacaktır. Duyguların ifade edilmesi:

Çocuklar bazen duygularını ifade ederken zorlanırlar. Bu durumda, ona bu konuda da bir şeyler söyleyebilir misin gibi ifadelerle duygularını açması konusunda destek sağlamalısınız.

 Tavsiyeler

Dinlediğiniz kişiyle konuşurken sözünü kesmeyiniz

Göz teması kurun ve değer verdiğinizi hissettirin.

Akıl vermeyin

Nasihat etmeyin

Bence diye başlayan ifadeler kullanmayın, bu yaklaşım karşınızdaki kişinin kendini iletişime kapamasına neden olabilir.

Karşınızdaki kişiyi anlamak onun bütün düşüncelerine katılmak değildir. Muhatabınızın düşüncelerine katılmasanız da yargılamayın. Başka insanların hayatlarından örnekler vererek karşınızdaki kişiyi sıkıştırmaya çalışmayın.

  

Yorumlar