Sağlık deposu

Örnek - Halis Sağlık

  /   372   /   30 Ocak 2015, Cuma

Cihan
 Yazdır

Uzmanlar, sarımsağın içerisinde bulunan 'allisin' maddesinin yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğunu belirterek; kolesterolden şekere, kanserden damar sertliğine kadar günümüzde de bir çok rahatsızlığa şifa olduğunu vurguladı.

Kokusu rahatsız etse de sağlık için vazgeçilmez

  

Sarımsak yemeklerde, salatalarda, soslarda ve kullanıldığı her yerde verdiği lezzet ile çoğu insanın vazgeçilmezidir. Uzmanlar, sarımsağın içerisinde bulunan 'allisin' maddesinin yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğunu belirterek; kolesterolden şekere, kanserden damar sertliğine kadar günümüzde de bir çok rahatsızlığa şifa olduğunu vurguladı.

Beslenme Uzmanı İpek Ağaca, sarımsağın faydaları ile ilgili yaptığı açıklamada, alerjisi ile mide rahatsızlığı olan kişiler dışında herkesin güvenle tüketebileceğini söyledi. Sarımsağın yüzyıllardır hastalıklara karşı insanlığı koruduğunu belirten Ağca, sarımsağın kanser, şeker, damar sertliği, kolesterol ve tansiyon gibi bir çok hastalığa karşı faydalı olduğunu dile getirdi.

Ağaca, sarımsağın faydalarını şöyle sıraladı:

* Sarımsak yaklaşık 30 adet sülfür bileşiği, çeşitli enzimler ve amino asitler, flavonoidler mineraller, A vitamini , B ve C vitaminleri içermektedir.

* Prebiyotik özellikteki bir besindir. Yani probiyotikler dediğimiz vücut için faydalı bakterilerin etkinliğini ve sayısını arttırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla sarımsak, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmesi özelliğinden dolayı sarımsak düzenli tüketilmelidir.

* Hem vitaminler, mineraller ve diğer zengin besin içeriğinden dolayı hem de prebiyotik özelliğinden dolayı sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

* Kolesterol problemine de iyi gelmektedir. Kandaki iyi huylu kolesterolü (HDL) yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) ve trigliseriti düşürmektedir.

* Tansiyonu yüksek olan kişiler de sarımsağı düzenli tüketmeye çalışmalıdır. Çünkü sarımsak tansiyon düşürücü etkiye sahiptir.

* Kansere karşı da koruyucudur. Yapılan bilimsel çalışmalar; düzenli sarımsak yiyenlerin, sarımsak yemeyenlere oranla mide kanserine % 50 daha az yakalandığı göstermiştir.

* Damar sertliği sorununa karşın sarımsak iyi bir koruyucudur.

* Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı rol oynar.

* Sarımsak sigaranın, kirli hava koşulları ve çeşitli kimyasalların vücuda verdiği zararlı etkilerin giderilmesi içinde çok önemlidir. Vücutta biriken toksinlerin atılmasında yardımcı görev alır.

  

Yorumlar