Çocuğunuz her şeyden korkuyorsa ne yapmalı

Halis Çocuk

  /   340   /   24 Şubat 2015, Salı

 Yazdır
Çocukların karanlıktan, sudan, yalnız kalmaktan tutun da oyuncak ayıya kadar pek çok şeyden korkması olası bir durumdur. Peki burada ebevenylere ne tür görevler düşmektedir?

  

Çocuklar, aşırı seslerden, karanlıktan, yükseklikten, hayvanlardan, yalnız kalmaktan, anne-babadan uzaklaşmaktan, yabancılardan veya sünnet olmaktan korkabilir. Bu korkuların onun gelişiminin bir parçası olduğunu unutmayın. Dikkat edilmesi gereken şeyse korkuların, çocuğun yaş düzeyiyle uyumlu ve orantılı olup olmadığı.

Korkular kendiliğinden oluşabilir. Bazen de anne – babanın uygun olmayan yaklaşımlarıyla belirginleşebilir. Örneğin çocuğunuzun sudan korktuğunu bile bile havuza veya denize girmesinde ısrarcı olursanız onun bir ömür boyu bu alanda korku yaşamasına neden olabilirsiniz.

Ne yapmalı?

Öncelikle korkuların normal olabileceğini bilerek çocuğunuza saygı duyun. Onu eleştirip rencide etmeyin. Kesinlikle alay etmeyin. Hatta korkuyla temasın mümkünse bir süre ertelenmesi yararlı bile olabilir. Sonrasında zaman içinde düşük dozdan başlatarak korkuya alışması sağlanabilir. Korkularıyla alay edilen çocukların ruhsal gelişimi sekteye uğrar. Alay etme; içe kapanık, tedirgin, güçsüz, pasif çocuk gelişimine sebep olur.

  

Yorumlar