Asfalt yolda yürümek, bel ağırısına neden oluyor

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   301   /   06 Nisan 2015, Pazartesi

Zaman
 Yazdır

Toplumda en yaygın görülen hastalıklardan birisi de bel ve sırt ağrısı. Spor yapamama ve yanlış hareketler bu hastalıkları tetikliyor.

Şehirlerdeki bel ağırlarının nedeni, asfalt yolda yürümek

  
Toplumda en yaygın görülen hastalıklardan birisi de bel ve sırt ağrısı. Spor yapamama ve yanlış hareketler bu hastalıkları tetikliyor.
Uzmanlar büyük şehirlerdeki bir başka tehlikeye daha dikkat çekiyor. Sürekli Asfalt yolda, sert tabanlı ayakkabılarla yürümek, eklemlerde kireçlenmeyi hızlandırıyor. Sürekli düz zeminde, sert tabanlı ayakkabılarla yürümenin, omurganın zayıflamasına ve esnekliğinin kısıtlanmasına yol açtığını kaydeden Dr. Kamil Teker, ayaktaki alıcılar sayesinde basılan yerin sertliğine, yumuşaklığına, eğriliğine göre denge merkezine bilgiler gönderildiğini ve bu bilgilerle omurganın şekil aldığını söyledi. Teker, şu uyarılarda bulunuyor: “Ayak kemikleri arasındaki ahenkli hareketi bozan en önemli faktörlerden biri yanlış ayakkabı ve yanlış ayak tabanlığıdır. Ayak tabanlığına yerleştirilen, altı adet destek noktası ayak eklemleri arasındaki harmonik hareketi bozar. İç yan bağların desteklenmesi için eklenen yastıkçıklar, ayak iç yan bağlarının zamanla zayıflamasına neden olur ve ayakta içe basmaya yol açar. Esnek olmayan ve kalın tabanlı ayakkabılar, ayak eklemlerinin hareket alanını kısıtlar, aşırı yüklenmeler basınç oluşturur ve eklem bağlarının yıpranmasına yol açar.” Göz ve ayak arasındaki uyum bozukluğunun bel-boyun fıtıklarına ve kronik ağrılara yol açtığına dikkat çeken Kamil Teker, “Omurga ayaklardan ve gözlerden gelen çarpık ya da dengesiz bilgiye adapte olur. Zamanla yanlış işleyen çarklar nedeniyle eklem bağları gerilim ile aşınır ve kireçlenir. Gözler ve ayaklar arasında uyum sağlıklı omurgaya sahip olmamız için şart.” diyor.  

Yorumlar