Yanlışlık bazen hayra yol açabiliyor

Örnek - Halis Bilgi - Bizim Aile

  /   393   /   06 Nisan 2015, Pazartesi

Milligazete
 Yazdır

Antalya'da yarık dudak ve damaklı olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki Helin Y'nin ilk ameliyatı için gerekli parayı, annesinin telefonda yanlış numara çevirmesi sonucu tanıştığı Düzce'de yaşayan 52 yaşındaki bir hayırsever karşıladı

Bir yanlışlık sonucu aranan numara ile küçük bir dünya kurtuldu

  

Antalya'da yarık dudak ve damaklı olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki Helin Y'nin kaderi, annesinin telefonda yanlış numara çevirmesiyle değişti.

Antalya'da yaşayan işçi H.Y. ile evli ev hanımı Ö.Y, hamilelik sırasında ağız kanserine yakalandı. Hastalıktan dolayı oluşan ağrılardan kurtulmak için doktor kontrolü olmadan çeşitli ilaçlar kullanan Ö.Y'nin bebeği Helin Y, dünyaya yarık dudak ve damaklı olarak geldi.

Yarık dudak ve damaklı olması nedeniyle özel mamalar ile beslenebilen küçük Helin'in ameliyat olması için doktorlar kilo almasını beklemeleri gerektiğini bildirdi. Anne Ö.Y'ye gittiği hastanelerdeki doktorlar, kızının iyileşmesi için 10'a yakın ameliyat geçirmesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine Ö.Y, yüz nakilleriyle adını duyuran Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü'nden Prof. Dr. Ömer Özkan'a başvurdu.

- Arkadaşıyla dertleşmek için aradı, hayırseverle tanıştı

Özkan'dan tedavi konusunda olumlu yanıt alan aile, ameliyat masrafları için gerekli parayı ise bulamadı. Bu sırada anne Ö.Y, dertleşmek için bir arkadaşını aramak isterken telefonda yanlış numara çevirmesi sonucu Düzce'de yaşayan 52 yaşındaki Yılmaz Özata ile tanıştı.

Telefonda ağlayan Ö.Y'nin durumuna üzülen Özata, küçük Helin'in ameliyat masraflarını karşılayacağını bildirdi. Bunun üzerine Prof. Dr. Özkan tarafından ameliyat edilen Helin'in yarık dudak ve damakları birbirine dikildi. Ameliyatın ardından küçük Helin, sağlığına kavuşmaya başladı. Küçük Helin'in tam olarak sağlığına kavuşması içinse bir ameliyat daha olması gerekiyor.

- "İnsanlığın ölmediğini bize gösterdi"

Yaşadıklarını filme benzeten anne Ö.Y, AA muhabirine, hiç tanımadığı halde kendisine yardımcı olan kişiye minnettar olduğunu söyledi.

Kızının ameliyatın ardından yüzünün gülmeye başladığını dile getiren Ö.Y, "Kızımın ameliyatı için ne yapacağımı kara kara düşünürken bir arkadaşımın numarasını yanlış çevirmem kaderimizi değiştirdi. Hiç tanımadığımız bir kişi umudumuz oldu. Artık ona (baba) diye sesleniyorum. İnsanlığın ölmediğini bize gösterdi" dedi.

Kızının bir ameliyat daha geçirmesi gerektiğine işaret eden Ö.Y, "Bunun için de belli bir miktar para gerekiyor. Eşim çalışmadığı için kira borçlarımız da birikti. Hayırseverlerden yardım bekliyoruz" diye konuştu.

- "Telefonda ağlayınca dayanamadım"

Düzce'de yaşayan Özata ise Antalya'da yaşayan yardım ettiği ailenin fotoğrafını hiç görmediğini söyledi.

Kendisinin fotoğrafının yayınlanmasını ve yaptığı yardımın miktarının bilinmesini istemeyen Özata, şöyle konuştu:

"Tanımadığım bir numara aradı. Açar açmaz bir arkadaşıyla konuşur gibi ağlamaya ve derdini anlatmaya başladı. Bir süre sonra yanlış aradığını söyledim. O da şaşırdı ve özür diledi. Telefonda ağlayınca dayanamadım. Yardım edebileceğimi söyledim. Kendisine güvendim ve ameliyat masraflarını karşıladım. Gücüm yetse daha da yardım etmek isterim. Umarım başka hayırseverlerin yaptığı yardımlar ile Helin tam anlamıyla sağlığına kavuşur ve yüzü güler."

  

Yorumlar