Kitab çocuklar için bir yaşam damarı olmalı

Örnek - Halis Çocuk

  /   253   /   08 Nisan 2015, Çarşamba

Ailehaber
 Yazdır

Her kitap çocuk için bir kanattır. Ünlü bir sanatçı diyor ki: Çocuklarınıza kanatlar verin ama uçmayı onlara bırakın.

Her anne ve baba çocuklarını kitabla haşır neşir etmeli

  

İnsanlar öldürülüyor, katlediliyor. Eğer yürek sevgi, bellek düşünce üretmiyorsa, kavrama yeteneğine sahip değilse ve insana ilişkin imgelerini güdülerle yapılandırmışsa doğal olarak şiddet kendiliğinden oluşmaya başlar…

Prof. Dr. Sever, anne ve babanın okul öncesi dönemden başlayarak Kitapla çocuğun dost kılınması gerektiğini ifade ederek, çocuğun yaşamında duyu algılarını uyaracak, belleğini besleyecek, yüreğini sevgiyle donatacak uyaranların, yer alması gerektiğini vurguladı.

Her anne babanın çocuklarının okulda başarılı olmasını, iyi üniversitelerde okumasını öte taraftan yaşamda da başarılı olmasını istediğini belirten Prof. Dr. Sever, bu başarının çocukların belleğinde, yüreğinde kendiliğinden yapılanamayacağını, bunun için çabalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sever, “Anne babanın okul öncesi dönemden başlayarak kitapla çocuğu dost kılması gerekiyor. Çocuğun yaşamına, duyu algılarını uyaracak, belleğini besleyecek, yüreğini sevgiyle donatacak uyaranların, kitapların katılması gerekiyor. Her kitap çocuk için bir kanattır. Ünlü bir sanatçı diyor ki: Çocuklarınıza kanatlar verin ama uçmayı onlara bırakın. Eğer çocuklar kanatsız kalırsa uçamaz” diyerek, bir yaşından başlayarak çocukların okuryazar kılınması gerektiğini ifade etti.

Toplumsal hayatta yaşanan insanları üzen ve sarsan olayların nedenine dikkat çeken Prof. Dr. Sever, “İnsanlar öldürülüyor, katlediliyor. Eğer yürek sevgi, bellek düşünce üretmiyorsa, kavrama yeteneğine sahip değilse ve insana ilişkin imgelerini güdülerle yapılandırmışsa doğal olarak şiddet kendiliğinden oluşmaya başlar.

İnsanı seven, insan duyarlılığını kavrayan ve insan gerçekliğine kavramlar aracılığıyla ulaşan her çocuk için insanla sağlıklı iletişim kurma olanakları da yapılanmaya başlar. Çocuk küçük yaşta okursa, kavramsal birikimini beslerse, insana yaşama ve doğaya ilişkin duyarlılıklarını yüreğinde yapılandırırsa ilk gençlik, ergenlik ve yetişkinlik döneminde insana ilişkin eylemlerin öznesi olur” dedi.

Çocuklar için her anne babanın evde bir okul oluşturması gerektiğini belirten Sever, bu okulun insanı ve yaşamı tanıtan nitelikli kitaplarla donatılması gerektiğine vurgu yaptı.

Türkçe Topluluğu Akademik Danışmanı ve Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. K. Kaan Büyükikiz, bu tür etkinliklerin Gaziantep ve Gaziantep Üniversitesi adına büyük bir önem taşıdığını belirterek, Prof. Dr. Sedat Sever’e yürekten bir teşekkürü borç bildiklerini ifade etti.

  

Yorumlar