Ölüme kadar götüren hastalık

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   225   /   09 Nisan 2015, Perşembe

İha
 Yazdır

Dünyada ölüm derecesi olarak 4’üncü sırada yer alan KOAH hastalığı her 5 kişiden birinde görülüyor.

Ölümcül derecesi dünya genelinde 4. sırada

  

Nefes almayı kabusa çeviren hastalık Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), özellikle 40 yaş üstündeki kişilerde daha sık karşılaşılıyor. Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Genel Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, 40 yaş üstündeki her 5 kişiden birinin KOAH hastası olduğunu belirterek, “KOAH, dünyada ölüm derecesi olarak 4’üncü sırada yer alıyor. Öldürücülüğü çok yüksek bir hastalık olduğu için önem verilmesi gerekiyor” dedi. 

Önlenebilir bir hastalık

KOAH’ın önlenebilir hastalık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yorgancıoğlu, “KOAH, önlenebilir, tedavi edilebilir, korunabilir bir hastalık. O nedenle bu hastalığın nedenlerini tanırsak, bu hastalığın risklerini bilirsek, çok erken bir sürede yakalarız. Tanının çok erken konmasını sağlarız. Hatta onların KOAH olmasını önleyebiliriz. Bizim çabamız hep bu nedenle" dedi.

“Birçok kişi hasta olduğunun farkında değil”

Türkiye’de KOAH hastalığının görülme sıklığının yüzde 15-20 oranlarında olduğunu belirten Prof. Dr. Yorgancıoğlu, şunları söyledi:
"40 yaş üstünde neredeyse her 5 kişiden bir tanesi KOAH. Ne yazık ki 10 tane KOAH’lıdan sadece 1'i KOAH teşhisi almış durumda. O yüzden biz tanıya ve farkındalığa çok önem veriyoruz. 40 yaşın üzerinde sigara içen, hava kirliliği olan ortamda yaşayan, öksürük ve balgam çıkaran kişilerin mutlaka bir nefes ölçüm testi yapmasını istiyoruz. Nefes ölçüm testinin ardından tanı koyduktan sonra tedaviye başlıyoruz."

  

Yorumlar