Normal doğum arayışları

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   558   /   09 Nisan 2015, Perşembe

Zaman
 Yazdır

Daha önce sezaryen doğum yapan anneler de sosyal medya aracılığıyla sezaryen sonrası normal doğum yaptıran doktorlara ulaşıyor.

Sezeryenli doğumun getirdiği riskin farkına varıldı

  

Türkiye’de sezaryen doğum oranı yüzde 50’ye ulaştı. Uzmanlar ise anne ve bebeğin sağlığı için normal doğumu öneriyor. Daha önce sezaryen doğum yapan anneler de sosyal medya aracılığıyla sezaryen sonrası normal doğum yaptıran doktorlara ulaşıyor. Normal doğum yapmak isteyen anne adayları, kurulan kulüplerde bir araya geliyor.

Türkiye, sezaryen doğum oranının yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Öyle ki her iki çocuktan birisi sezaryen doğum ile dünyaya geliyor. Sağlık Bakanlığı da bu sayıyı azaltmak için çeşitli tedbirler alıyor. Van Lokman Hekim Hastanesi’nin Kadın Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gülsüm Feyza Kızıltan da normal doğum için anne adaylarını teşvik ediyor. Geçmiş dönemde sezaryenle doğumların moda olduğunu belirten Kızıltan, şimdi ise normal doğumların moda olduğunu söylüyor.

Türkiye’de normal doğumu yerleştirme çabası içinde olduklarını belirten Gülsüm Feyza Kızıltan, şimdiki modanın sezaryen sonrası normal doğum olduğunu ve birçok kadının bu modanın içinde yer almak istediğini kaydediyor. Kadınların sosyal medya üzerinden bu konuyla ilgili kulüpler kurduğunu söyleyen uzman, anne adaylarının sezaryen sonrası normal doğum yaptırabilen hekimleri araştırdığını ifade ediyor. Kendisinin de bu düşüncedeki anne adaylarına destek verdiğini aktaran Kızıltan, şunları söylüyor: “8 aydan beri Van’da görev yapıyorum. Normal doğumun önemini annelerimizin ve anne adaylarımızın anlamasını istiyoruz. Özellikle sezaryen sonrası normal doğum olmayacağı yönündeki kanıyı kırmak istiyorum. 8 ay içerisinde ilk doğumunu sezaryenle yapmış 15 kadına normal doğum yaptırdık. Normal doğumlarda anne ve bebek açısından oluşabilecek riskler çok daha azdır.”

Daha önce sezaryenle doğum yapmış ve normal doğum yapmak isteyen kadınları takibe aldıklarını dile getiren uzman, şartları uyan ve kendini hazır hisseden kadınlarda normal doğum gerçekleştirdiklerini aktarıyor. Bu uygulamaya yönelik çok yoğun bir talep bulunduğunu ifade eden kadın doğum uzmanı, “Çünkü sezaryen doğumda en fazla üç doğum tavsiye ediliyor. Daha fazlası risk oluşturuyor. Ben bu yönde çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu modanın içerisinde yer almaktan da mutluluk duyuyorum.” diye konuşuyor.

  

Yorumlar