Obez çocuklarda sünnet'e dikkat

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   482   /   09 Nisan 2015, Perşembe

İha
 Yazdır

Obez çocuklarda sünnete dikkat edilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Ahmet Güngör, gömük penis durumunun obezitenin artışına paralel olarak belirgin bir artış gösterdiğini söyledi.

Yağ dokularının fazlalığı sünnette iyileşmeyi geciktirebilir

  Çocuk Cerrahi Op. Dr. Ahmet Güngör, obez çocuklarda sünnet ile ilgili bilgiler verdi. Op.Dr. Güngör, fazla kalorili ve fast-food türü gıdaların çok sık tüketilmesi, hızlı yemek yeme gibi nedenlerin obezitenin oluşumunu hızlandırdığını söyledi. Op. Dr. Güngör, "Obez çocuklardaki en büyük sorunlardan biri de penisin durumudur. Obez çocukların aileleri endişeli olup çocuğun pipisinin küçük olduğunu hep düşünürler ancak durum her zaman böyle değildir. Özellikle kilolu kişilerde pubik yağ dokusunun fazla olması penisin gömülü halde kalmasına neden olmaktadır. Sünnet derisi de ön tarafa doğru sarkmaktadır. Bu hastaların sünnet sonrası da penisleri gömük olup sünnet edilmiş olmasına rağmen, yağ dokusunun baskısı ile iyileşme sürecinde ve sonrasında sünnet derisi tekrar glansı kapatabilmektedir. Yani gömük penislerde sünnet sonrası galansın kapanabilirliği normal bir bulgudur. Uzman ellerde yapılan muayene ile suprapubik bölgeye bastırarak gerçek pipi boyutu ölçülebilir" dedi.
Gömük penis durumunda yapılan en büyük hata da içerdeki pipi boyutunu hesaplamadan sarkan prepisyum ile birlikte sünnet esnasında fazla deri alma durumu olduğuna değinen Op. Dr. Güngör, "Geri dönüşümü olmayan sorunları da beraberinde getirmektedir. Gömük penis durumu da obezitenin artışına paralel olarak toplumumuzda belirgin bir artış göstermektedir. Sünnet işlemi her ne kadar toplumda yanlış bir algı olarak küçük bir işlem gibi görülse de esasında ciddi bir cerrahi işlemdir. Özellikle altta yatan gömük penis ve diğer penil hastalık durumlarının varlığında çok daha önemli bir hal almaktadır. Sünnet işlemi esasen penis başını örten ve yabancı cisim olarak adlandırılan sünnet derisi kısmının çıkartılıp mukoza ile derinin tekrar dikilmesi olayıdır. Ancak sünnet derisinin boyutu kişiden kişiye ve de pipi boyutuna göre değişmektedir. Bu nedenle çıkartılacak sünnet derisinin çok iyi ayarlanması gerekir. Sünnet yapan kişi penis ile ilgili hastalıklara hakim olması gerekmektedir.
Değişik varyasyonlarda pipi ile karşılaştıklarında ve sıkıntılı bir durumda da işlem esnasında düzeltme operasyonunu yapabilmelidir. Bu nedenle sünnet operasyonunu, penis hastalıkları ve penil varyasyonlar konusunda bilgi sahibi olan uzman hekimler tarafından ameliyathane koşullarında tüm cerrahi prensiplere dikkat edilerek yapılması gereken bir işlemdir. Ebeveynler bu konuda dikkatli olmaları ve çocuklarının hayatlarında bir defa yaptıracakları ve tüm geleceği etkileyen bu işlemi önemsemelerini, ehil ellerde yaptırmaları gerekmektedir. Sünnet eğer ideal koşullarda uzman ellerde yapılırsa iyileşme iki gün gibi kısa sürede olmaktadır. Sünnet sonrası antibiyotik şurup kullanmaya da gerek yoktur. Sünnet, komplikasyonlara çok açık bir cerrahi işlem olması nedeniyle en uygun koşullarda ve uzman hekimler tarafından yapılması gerekmektedir" şeklinde konuştu.  

Yorumlar