Sınav öncesi Fındık yiyin

Örnek - Halis Bilgi

  /   447   /   13 Nisan 2015, Pazartesi

Haber10
 Yazdır

Türkiye'nin yeşil altını olarak bilinen fındığın, sınav öncesi tüketilmesinin faydalı olacağı bildirildi

Sınav dönemi başlıyor, öğrenciler veliler yiyeceklere dikkat

  

Türkiye'nin yeşil altını olarak bilinen fındığın, sınav öncesi tüketilmesinin faydalı olacağı bildirildi.

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, fındığın çok önemli bir ürün ve besin kaynağı olduğuna işaret ederek, faydalarının saymakla bitirilemeyeceğini söyledi.

Karatay, 7'den 70'e herkese fındık tüketmesini tavsiye ederek, şöyle konuştu:

" Fındık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle sınav öncesi çocuklarafındık yedirilmesini öneriyoruz. Çünkü fındık tüketildiğinde insanları zinde tutar. Ben her zaman söylüyorum, fındık fıstık çıtır çıtır, hem kan yapar hem ısıtır. Fındığın içerisinde demir, fosfor, magnezyum, omega 3 ve omega 6 vardır. Fındığın yağı da çok faydalıdır. Vatandaşlarımız yağlı olduğu için sakın yememezlik etmesin ya da çocuklarına yedirmemezlik etmesin. Mutlaka her fırsatta fındık tüketsin."

Fındığın fazla tüketilmesinin asla zararının olmayacağını vurgulayan Karatay, "İsteğiniz gibi doyana kadar yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltıda tüketilebilir. Peynirin yerine, ekmeğin yanına çok yakışır. Öğle yemeğinde etin yerine yenilebilir. Ara öğün yapanlar yoğurdun içerisine katarak yiyebilir. Gece yatmadan, 20.00'den önce de yenilirse çok güzel uyunur" diye konuştu.

  

Yorumlar