Oyuncak seçimine dikkat

Örnek - Halis Çocuk

  /   481   /   15 Nisan 2015, Çarşamba

Milligazete
 Yazdır

Oyuncak çocuğun zihinsel duygusal ve fiziksel gelişimine katkı sağlamaktadır. Oyunların vazgeçilmezleri olan bu oyuncaklar çocuğu oyunlara çekmektedir.

Çocuklara oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyiz

  

Uzmanlar oyun seçiminin önemine vurgu yapıyor ve oyuncakların çocuğun ilgisini çekecek niteliğe sahip olması gerektiğini belirtiyorlar.

Çocuklar 2-7 yaş döneminde simgesel oyunlar oynarlar. Oyunda olmayan şeyleri hayal ederek simgeleştiren çocuk bu yolla kendini ifade eder. Simgesel oyunlarda çocuk evdeki eşyaları kullanır. Mesela süpürgeden bisiklet yapar, kumaş parçalarından koltuk yapar…

Simgesel oyunlar çocuğun hayal gücünü ve zihinsel gelişimine olumlu yönde katkı sağlar.

Çocuğun İlgi Alanına Uygun Oyuncaklar Seçin

Kız çocukları genellikle bebeklere ve ev eşyalarına ilgi duyar. Anne baba bu konuda çocuğun ilgi alanını ve cinsiyetini dikkate almalıdırlar. Üç yaşından itibaren çocuklar oyuncaklarını kendisi tercih etmeye başlarlar. Bu dönem anne baba çocuğu yönlendirmekle beraber onun seçimini saygı göstermelidirler. Çocuğun oyuncak seçimine katkıda bulunurken onun zeka ve fiziksel özelliklerini dikkate almalıdırlar.

Anne çocukla birlikte oyuncak yapabilmeli ve çocuğun oyunlarına katılmalıdır. Bu çocukla anne arasındaki bağın güçlenmesine yardımcı olabilir.

Anne çocukla birlikte yaptığı oyuncakları kullanır hale getirmeli ve çocuğu oyuna teşvik etmelidir.  Anne kil kum gibi doğal malzemeleri de çocuğun oyununa dâhil etmelidir. Özellikle toprak çocuğun hem oyunlarını zenginleştirmesine yardımcı olur hem de deşarj olmasını sağlar.

Eğitici Oyuncaklar

Eğitici oyuncak, oyunla birlikte öğrenmelerine de katkı sağlayan oyuncaklardır. Mesela çocuk bu oyuncaklar aracılığıyla kavramları ve sayıları ezberler, obje ve olayları kavrayabilir. Bu oyuncaklar çocuğun zihinsel gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda çocuğun parça bütün ilişkisi kurmasına yardımcı olur ve el kol koordinasyonunu kurmasına yardımcı olur.  Eğitici oyuncakların faydaları: Çocuğun küçük kas gelişimini geliştirir Algılama problem çözme becerisini geliştirir. Kavramları karşılaştırma ve akıl yürütmesine yardımcı olur. Problem çözme becerisini geliştirir. Çocuğun bir konuda dikkatini toplamasına yardımcı oluyor. Olayları zihninde canlandırmasına katkı sağlar Farklılıkları ayırt etmesine yardımcı olur.

oyuncaklar çocuğun yaşına göre seçilmelidir

Çocuğun yaşı: Çocuklar her yaşta belli gelişim özellikleri gösterirler. 6-7 yaşındaki çocuğun oynayabileceği oyuncağı dört yaşındakine vermek doğru değildir. Çocuklar bazen sizin seçtiğiniz oyuncağı kabul etmeyebilirler. Bazı oyuncakları da başlangıçta istedikleri halde sonradan vazgeçebilirler. Anne baba bu tür durumların normal olduğunu bilmeli ve çocuğa yüklenmemelidirler.  Oyuncak çocuğun çevre ile tanışmasına yardımcı olmalıdır: Uçağa binmemiş bir çocuk bu oyuncağa sahip olduğunda tanımaya çalışacaktır. Ya da köyde yaşamayan bir çocuk bahçeyi ağaçları tanıma fırsatı bulacaktır. Çocuk izlediği programlar vasıtasıyla çevreyi tanımaya çalışmaktadır. Fakat oyun onun görme dokunma ve hissetme duyarlılığını geliştirerek bir yerde öğretici işlev görmektedir. Oyuncakların yapıldığı materyal önemlidir: oyuncağın yapımında kumaş, tahta kağıt gibi ürünlerden yapılıyor. Oyuncağın işlevi kadar yapıldığı madde de önemlidir. Tüylü peluş oyuncaklar çocuklarda alerji riskini artırmaktadır.  Plastik oyuncaklar çocuğa zarar verebilmektedir.  Oyuncağın yüzeyi düzgün ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Çocuğa zarar verebilecek boya vernik kaplama olmamalıdır. Yumuşak ve parlak renkler seçilmelidir. Pahalı oyuncaklardan ziyade çocuğun hayal gücünü geliştirecek özellikler taşımalıdır. Anne baba çocuğun oyuncak seçimine yardımcı olmalıdırlar.

  

Yorumlar