Yaşlanıyoruz.

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi - Bizim Aile

  /   483   /   17 Nisan 2015, Cuma

Milligazete
 Yazdır

8. Ulusal Yaşlılık Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara, Türkiyenin 2023 yılında, yaşlı nüfus oranının çok yaşlı nüfus olarak nitelenen ülkeler arasında yer alacağını söyledi

Türkiye nüfusu önümüzdeki 20 yıl içerisinde daha bir yaşlı olacak

  

8. Ulusal Yaşlılık Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Velittin Kalınkara, Türkiye’nin 2023 yılında, yaşlı nüfus oranının “çok yaşlı nüfus” olarak nitelenen ülkeler arasında yer alacağını söyledi. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği (YASAD) işbirliğiyle PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Gökoğlan, Rektör Vekili Prof. Dr. Selahittin Özçelik, YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Şahin Kapıkıran, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

Kongrenin açılışında ilk sözü alan Prof. Dr. Kalınkara, dünya yaşlı nüfusunun hızla arttığını belirterek, “Türkiye, yaşlı nüfusu Endonezya’dan sonra en hızlı artan dünyanın ikinci ülkesidir. Resmi makamlara göre ülkemizde 65 ve üstü yaş nüfusunun oranı yüzde 8’dir. Ülkemizde toplam 6.19 milyon yaşlı bulunmaktadır. 2023’te yaşlı nüfus oranı yüzde 10 üzerine çıkacak ve Türkiye, çok yaşlı nüfus olarak nitelenen ülkeler arasında yer alacak.” dedi. Rektör Vekili Özçelik de çocuklara, engellilere ve yaşlılara verilen önemin, ne kadar medeni olunduğunun göstergesi olduğunu ifade etti. Genel Müdür Çiftçi ise huzurevleri ve bakımevlerinin, yaşlılar için son çözüm olduğunu vurguladı. Çiftçi, “Yaşlılarımızı evlerimizde, baş tacı edildiği yerlerde görmek istiyoruz. Bundan sonraki politikalarımızda öngörümüz budur. Bize dayatılan kapitalist sistemin, modern hayatın bizim öz değerlerimizi silip götürmesinden yana değiliz. Biz insanların maddi olarak değil, manevi olarak tatmin olmalarını istiyoruz. İşimiz çok zor. Batıya doğru çok hızlı bir şekilde yol alan bir trenin içinde biz doğuya doğru koşmaya çalışıyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından, geçmiş dönemlerde kongreyi düzenleyenlere plaket takdim edildi.

  

Yorumlar