Maden suyu ile gelen sağlık

Örnek - Halis Sağlık

  /   423   /   28 Nisan 2015, Salı

Trthaber
 Yazdır

Maden suyu ve sodanın ortak özelliklerinin mideyi rahatlatma olduğunu belirten uzmanlar, maden suyunun ayrıca doğal bir mineral deposu olduğunu söyledi.

Hem mideyi rahatlatıyor, hem de mineral deposu

  

Halk arasında maden suyu ve sodanın eş anlamlı olarak kullanıldığını belirten uzmanlar, sodanın sadece mideyi rahatlatmaya yaradığını ancak maden suyunun yararlarını ise saymakla bitmediğine dikkat çekti. Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, maden suyunun yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara verilen ad olduğunu belirterek, 
“Mineralli suları diğer sulardan ayıran özellik, kaynağından elde edildiği anda spesifik miktar ve oranlarda mineraller ve iz elementler içermeleridir. 500 mg/l'den daha az mineral içerenlere düşük mineralli su,1500 mg/l'den daha fazla içerenlere yüksek mineralli su denilmektedir. Maden suyu içinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum bulundururlar” dedi. 

Günde iki şişe maden sulu içebilirsiniz 

Maden suyu ve sodanın ortak özelliklerinin mideyi rahatlatma olduğunu, ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi olmadığını ifade eden Çelik, maden suyunun ise doğal bir mineral deposu olduğunu söyledi. Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, sodayla maden suyunu ayırt edebilmek için etiketlerini dikkatlice okumak gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Maden suyu, içindeki mineraller sebebiyle çok sağlıklı bir içecek ve insan sağlığını destekleyici etkisi var. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için su içmenin yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalı."

Cildi de güzelleştiriyor 

Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, maden suyunun faydalarını böyle sıraladı;
-Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanmasında gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.
- Sağlıklı bireylerde içerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler. 
- Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.
- Solunum, idrar, her türlü sportif aktivitesinde ve özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında ölçüsü kadar kullanılabilir.

  

Yorumlar