Engelli dayanışması

Örnek - Halis Bilgi

  /   237   /   29 Nisan 2015, Çarşamba

Aa
 Yazdır

Kangren nedeniyle 9 yaşındayken iki bacağı da kesilen Mehtap Kaya, kendisi gibi engelli olan arkadaşının sağlığına kavuşabilmesi için, kurumları gezerek mücadele veriyor.

Engelli arkadaşının tedavisi için mücadele ediyor

  

Çorum'da yaşayan ve 9 yaşındayken iki bacağı da kesildiği için yürüyemeyen 29 yaşındaki Mehtap Kaya, kendi derdini unutarak, engelli arkadaşı Murat Akkoyunluoğlu'nun tedavisi için seferber oldu.

Mehtap Kaya, 39 kez ameliyat edilmesine rağmen sağlığıyla ilgili herhangi bir ilerleme sağlanamayınca, durumunu kabullendiğini anlattı.

Arkadaşı Murat Akkoyunluoğlu'nun da kendisi gibi yaşama azmine sahip olmasını istediğini belirten Mehtap Kaya, şunları söyledi;

"Bu şekilde yaşamanın ne demek olduğumu biliyorum. Benim bacaklarım vardı ama tutmuyordu. Kangrenden dolayı 9 yaşındayken kesildi. Bazı şeyleri artık aştım. Kimseye muhtaç olmadan yaşamayı öğrendim. Murat'ın da benim gibi olmasını istiyorum. En azından kendisini idare edebilecek duruma gelmesini diliyorum. Yürüyemese de emekleyebilsin, kimseye muhtaç olmasın."

Doktorların, arkadaşının kök hücre tedavisiyle iyileşebilme ihtimalinin bulunduğunu söylediğini aktaran Mehtap Kaya, seslerini duyuracakları uzman doktorları aradıklarını söyledi.

Arkadaşının tedavisi için kentteki resmi kurumlarla iletişim kurduğunu ve neler yapılabileceği konusunda araştırmalar yaptığını belirten Mehtap Kaya, kentteki bürokratların eşleriyle de görüştüğünü kaydetti.

Arkadaşı Murat'ın tekrar yürüyebilmesini için mücadele etmeyi kendisi için bir ''sorumluluk'' olarak gördüğünü dile getiren Mehtap Kaya, şöyle devam etti;

"Bugüne kadar amaçsız yaşamışım ama şimdi en büyük amacım Murat'ı tekrar ayağa kaldırmak. Şayet o ayağa kalkarsa dünyalar benim olur. Ayağa kalkamazsa bile emekleyebilsin, o da yeter. Bir bardak suyu bile annesinden istemeyi, dışarı çıkmak için başkalarına muhtaç olmayı kimse kaldıramaz" diye konuştu.

"Ona minnettarım"

Belindeki kamburluk nedeniyle 1999 yılında ameliyat edilirken, sinir zedelenmesi sonucu felç olan 29 yaşındaki Murat Akkoyunluoğlu da 16 yıldır tekrar yürüyebilmenin hayaliyle yaşadığını ifade etti.

Kök hücre tedavisiyle yeniden yürüyebilme umudunun olduğunu dile getiren Akkoyunluoğlu, doktorların, hissedebilen ancak hareket ettiremediği bacaklarının iyileşmesi için kök hücre tedavisini önerdiğini söyledi.

Arkadaşı Mehtap'ın kendisiyle ilgilendiğini ve tedavisi için kurum kurum dolaştığını belirten Murat Akkoyunluoğlu, "Birlikte araştırmalar yapıyoruz. Ona minnettarım. Benim amacım para toplamak, yardım almak değil. Kimseye muhtaç değilim. Türkiye'de veya yurt dışında beni tedavi edebilecek uzmanları bulmak istiyorum. Yıllardır yürüyemeyen bir insanın başka ne hayali olabilir ki? Dünyayı bağışlasalar benim için boş. Yürümek istiyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

  

Yorumlar