Çocuklar neden tırnak yer?

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   438   /   01 Mayıs 2015, Cuma

Cihan
 Yazdır

Siirt Özel Celal Değer Koleji Rehberlik(PDR) Servisi, halk arasında pek fazla önemsenmeyen çocukların tırnak yeme davranışının sebepleri üzerinde durup, bu davranışın öğrencilerin başarısına nasıl etkilediğini velilere anlattı.

Ruhsal nedenler, tırnak yeme sebebi olabilir

  

Toplumda başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerde de, "tırnak yeme" gibi alışkanlıklar var. Tırnak yeme alışkanlıkları çocukluk döneminde başlıyor. Bunun çocuğun gelişim döneminde yaşadığı ruhsal sorunlar olduğu gibi anne karnında iken bile annenin yaşadığı olayların etkisinin nedenler arasında yer aldığı belirtiliyor.

Uzmanlar, "Çocuklarda tırnak yeme" alışğanlığına yönelik yaptıkları araştırma da önemli sonuçlar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de Siirte gerçekleşti.

Siirt Özel Celal Değer Koleji Rehberlik(PDR) Servisi, halk arasında pek fazla önemsenmeyen çocukların tırnak yeme davranışının sebepleri üzerinde durup, bu davranışın öğrencilerin başarısına nasıl etkilediğini velilere anlattı.

Siirt Özel Celal Değer Koleji Rehberlik (PDR) Uzmanı ve Aile Danışmanı Davut Bayazıt, çocuklarda ortalama 5-6 yaşlarda başlayıp ergenlik çağı sonuna kadar süren tırnak yemedavranışının temel sebebinin çocuğun ruhsal, psikolojik durumuyla alakalı olduğunu vurguladı. Aşırı baskıcı anne baba veya sert bir öğretmenin etkisinde kalan çocuklarda tırnak yeme davranışının daha sık görüldüğünü ve kendi dünyasında yalnızlaşan çocuğun bilinçaltında saklı olan saldırganlık duygusunu, böylece dışa yansıttığını ifade etti.

Tırnak yeme davranışının sebepleri 

* Aile içi şiddet

* Ailede veya çevrede başka tırnak yiyen birini model alma

* Aile içerisinde yeterince sevgi ve ilgi görememe

* Çocuğun sık sık eleştirilmesi

* Ders başarısızlığı ve okul-arkadaş uyum problemleri

* Anne babanın aşırı koruyucu veya kaygılı olması

* Çocuğun başka çocuklarla kıyaslanması.

Tırnak yeme alışkanlığının çözümü için neler yapılabilir?

* Çocukta tırnak yeme davranışı uzun süre devam ediyorsa bu davranışın altında yatan, çocuğu rahatsız eden durum öğrenilmeye çalışılmalı ve çözüm bulunulmalıdır.

* Tırnak yiyor diye çocuğu eleştirmek, suçlamak, dayak atmak hiçbir şekilde işe yaramamakla birlikte, çocuğun daha da olumsuz davranış sergilemesine sebep olmaktadır.

* Bunun yerine çocuğun anne babası, sınıf öğretmeni ve okul rehber öğretmeni işbirliği yapmalı, çocukla sağlıklı iletişim kurulmalıdır.

* Çocuk yatarken ellerine eldiven takmak, çocuğun ellerine acı oje sürmek doğru bir davranış değildir.

* Çocuğu kendi dünyasında psikolojik olarak yalnız bırakmamalı, daima yanında olduğu hissettirilerek özgüven duygusu aşılanmalıdır.

  

Yorumlar