LYME virüsü yayılıyor

Şifa Bahçesi - Halis Sağlık

  /   877   /   02 Mayıs 2015, Cumartesi

Meydangazetesi
 Yazdır

Çetin, "LYME hastalığı ülkemizde çok fazla önemsenmedi. Öldürücü olması sebebiyle 2000 yılından itibaren Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı adıyla ön plana çıktı.

Uzmanlar, sadece kene değil sivrisinek,bit ve pire gibi kan emicilere karşı uyarıyor

  Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, 'borrelia burgdorferi' bakterisinin yol açtığı LYME hastalığının hızla yayıldığına dikkat çekiyor. Uzman hekimlerin görev yapacağı LYME kliniklerinin açılması konusunda uyaran Çetin, Türkiye'de 10 milyon kişinin vücudunda bu bakteriyle yaşadığına dikkat çekiyor ve uyarıyor: "LYME ile zamanında mücadele edilmezse sonuçları gelecekte çok büyük acılara neden olacak. Tüm dünyayı tehdit ediyor. LYME'in neden olduğu rahatsızlıklar yüzünden 20 ülkede kliniklerin açıldı. ABD'de her yıl 300 bin kişi bu hastalığa yakalanıyor. Almanya'da her yıl 1 milyon yeni LYME hastası resmi kayıtlara geçiyor. Avustralya çok ciddi önlemler almaya başladı. Konu çok ciddi. Amerikan Temsilciler Meclisi geçen yıl acil koduyla konuyu görüştü. Yeni bir LYME tasarısı 2015 Şubat ayında imzaya açıldı. 

AIDS'i 12'ye katladı
 

Prof. Dr Babaros Çetin, 2015 yılının ilk aylarındaki verilerin Amerika'da LYME'ın AIDS'i 12'ye katladığını vurguluyor. LYME'ın sadece kenelerden değil, sivrisinek, bit, pire gibi kan emen her canlıdan bulaştığının kanıtlandığını belirten Çetin, "LYME hastalığı ülkemizde çok fazla önemsenmedi. Öldürücü olması sebebiyle 2000 yılından itibaren Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı adıyla ön plana çıktı. Oysa küresel ölçekte baktığımızda Dünya Sağlık Örgütü 117 ülkede LYME hastalığının bulunduğu, içinde Türkiye'nin de olduğu 61 ülkede bu hastalığın endemik olduğunu açıkladı” diye konuşuyor. Çetin, LYME bakterisinin MS ve ALS gibi hastalıklara neden olduğunun da altını çiziyor: "LYME bakterisi, ultra süper bir bakteri. Milyonlarca insanın ve hayvanın vücudunda bu bakteri hızla yayılıyor. Yapılan tüm bilimsel çalışmalar bunu doğruluyor. Anneden karnındaki bebeğe geçiyor, ender olarak cinsel yolla da geçiyor. Bu bakteri MS, ALS gibi 300'den fazla hastalığı taklit ediyor.”   

Yorumlar