Sağlık, her şeyin başı

Örnek - Halis Sağlık

  /   319   /   03 Mayıs 2015, Pazar

Milligazete
 Yazdır

Bir büyüğümüz imandan sonra en büyük nimet sağlıktır demiş.

Bilinçli yemek, bilinçli ve sağlıklı yaşam demek

  


Kültürümüzde bu, ağız tadın yerinde olsun yeter sözü ile özetlenmiştir. Sağlık pek farkında olmadığımız bir nimettir. Nefes alıp vermenin ve günlük yaşantımızı sürdürmenin sıradan bir şey olduğunu düşünürüz. Sağlımızı kaybettiğimizde ise aslında sahip olduğumuz şeyin çok bir şey olduğunu anlarız.

Sağlıklı Kalmanın Şartları

Vitaminler sağlığımızı koruyan temel unsurlardır. Bunun yanında bağışıklık sisteminin desteklenmesi ve hastalıklara karşı direnç kazanabilmemiz için vitaminlerden ihtiyacımız kadarını almak zorundayız.

A vitamini: Akyuvarların güçlendirilmesi, antikor tepkisinin artırılması dâhil pek çok bağışıklık sürecini destekler ve uyarır. A vitamini eksikliğinde kişinin bağışıklık sistemi zayıflar ve kolay hastalanır. Süt balık, yumurta ve havuç önemli kaynaklarıdır.

Betakaroten: Yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı, turuncu, koyu sarı renkli sebzeler önemli kaynaklarıdır. Sağlıklı yaşam için yeterli miktarda alınmalıdır.

C vitamini: Turunçgiller, yeşilbiber ve kavunda yeterli miktarda bulunan C vitamini bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için önemli bir kaynaktır.

E vitamini: Soya, susam, ceviz, badem, fıstık vb. yağlı tohumlar önemli kaynaklarıdır.

B6 vitamini: Yetersizliğinde bağışıklık sistemi zayıflar.

Folik asit – B12 vitamini: Eksikliği savaşçı hücre sayısının ve enfeksiyona nede olan organizmalarla savaşma yeteneğinin azalmasına neden olur. Folik asit özellikle ıspanak olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller önemli kaynaklarıdır. B12 kırmızı et, balık, yumurta, tavuk, süt ve süt ürünleri önemli kaynaklarıdır. Eksikliği savaşçı hücrelerin zayıflamasına neden olabilir.

Demir eksikliği: Eksikliği savaşçı hücrelerin zayıflamasına neden olur. Kırmızı et, yumurta kuru baklagiller yeşil yapraklı sebze e meyvelerde bolca bulunur.

 

Çocuklarınızı Bilinçlendirin

Sağlıklı eslenme konusunda çocuklarınızı bilinçlendirin. Bu konu ne yazık ki üzerinde pek durulmayan bir konudur. Çocuklarımız okula başladıklarında dışarıda sağlık kaidelerine uymayan yiyeceklerle beslenir ve yanlış bir beslenme alışkanlığı kazanırlar. Bu çocukları ileriki hayatlarında da sofraya oturma alışkanlığı kazanamıyor, ayaküstü atıştırmalara önem veriyorlar.

Temizlik kaidelerine önem verilmelidir:

Çocuklar yemekten önce ve sonra ellerini yıkamayı öğrenmelidirler. Dışarıdan geldiklerinde eller ayaklar yıkanmalı ve temizlik kurallarına riayet edilmelidir. Topluca kullanılan alanlara dikkat edilmelidir.

Çocuklarımız sigara ve benzer alışkanlıklara karşı bilinçlendirilmelidir. Çocukların büyük bir kısmı sigaraya arkadaşları aracılığıyla başlıyor ve aileden habersiz bu alışkanlıklarını sürdürüyorlar.

Ağız ve diş temizliği:

Çocuklara sabah akşam diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Anne babalar bu konuda çocuğu bilgilendirmeli ve kendileri örnek olmalıdırlar.

Yiyecekler taze tüketilmelidir:

Uzmanlar, dondurulmuş ürünlerden ziyade mevsiminde tüketilen taze yiyeceklerin daha faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Yiyecekleri iyi çiğnemek, çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden kaçınmak.

Tıka basa yemekten kaçınmak

Lifli gıdalara ağırlık vermek

  

Yorumlar