Çocukların yaşam hakkı yok ediliyor

Şifa Bahçesi - Halis Çocuk

  /   434   /   03 Mayıs 2015, Pazar

Zaman
 Yazdır

Çocuklardan kimi iş kazasında, kimi evlenmek istemediği için intihar ederek, bazısı da aile içi şiddet ve ev kazaları sonucu hayatını kaybetti. Bu durumun Türkiye’de artan ayrımcılık ve şiddet sonucu ortaya çıktığı belirtiliyor.

Kimisi çalışırken, kimisi okulda ve kimisi yurtta

  

Geçen yıl Türkiye’de en az 627 çocuğun yaşam hakkı ihlal edildi. Çocuklardan kimi kazasında, kimi evlenmek istemediği için intihar ederek, bazısı da aile içi şiddet ve ev kazaları sonucu hayatını kaybetti. Bu durumun Türkiye’de artan ayrımcılık ve şiddet sonucu ortaya çıktığı belirtiliyor.

Gündem Çocuk Derneği tarafından hazırlanan, ‘Türkiye’de Çocuğun Yaşam Hakkı’ raporuna göre 2014 yılında en az 627 çocuk yaşam hakkı ihlaline uğradı. Derneğin 2014 raporundaki rakamların geçen yıla oranla büyük değişiklik göstermediğine dikkat çekilirken, “Bu durum Türkiye’de ne yazık ki azalmayan ve belki de artan çocukların yaşadıkları yoksulluğun, ayrımcılığın, ırkçılığın, şiddetin sonucu olarak karşımızda duruyor.” ifadesine yer verildi. Rapora göre, 61 çocuk cinayetlerine kurban giderken, 23 çocuk ise intihar etti.

Raporda, ‘Devlet eliyle ortaya çıkan yaşam ihlalleri’ başlığı altında 2014 yılında 8 çocuk toplumsal olaylarda hayatını kaybederken 2 çocuk ise ‘yargısız infaz’a kurban gitti. 9 çocuk yeterli sağlık hizmeti alamadığı için, 10 çocuk ise eğitim hizmeti alırken hayatını kaybetti. Bunun dışında bir çocuk bakım hizmeti aldığı rehabilitasyon merkezinde, 1 çocuk tutuklu bulunduğu cezaevinde, Afgan bir çocuk ise emniyet müdürlüğü yabancılar şubesine bağlı geri gönderme merkezinde hayatını kaybetti. En az 5 çocuk spor yaparken hayatını yitirdi.

61 ÇOCUK İŞ CİNAYETİ KURBANI,

23 ÇOCUK İSE İNTİHAR ETTİ

‘Devlet önlem almadığı için ortaya çıkan yaşam ihlalleri’ne bakıldığında ise 8’i Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eylemleri sırasında olmak üzere, karşıt gruplar arasında yaşanan silahlı çatışmalarda en az 9 çocuğun hayatını yitirdiği belirtildi. Bununla birlikte, 2014 yılında zorla evlendirilen çocuklardan 5’i intihar ya da intihar süsü verilen cinayetlere, 61 çocuk da cinayeti kurbanı. Aile içi şiddet sebebiyle en az 25 çocuk hayatını kaybederken, akranlarından şiddet gören 10 çocuk elim bir şekilde hayata veda etti. 23 çocuğun intihar ederek yaşamına son verdiği 2014 yılında 152 çocuk trafik kazalarında, 55 çocuk da ev kazalarında hayatını kaybetti. Bu yıl Türkiye’de yaşamını yitiren göçmen çocuk sayısı ise 38’i buldu.

9’u karşıt gruplar arasındaki silahlı çatışmada, 5’i de çocuk evliliklerde 5 olmak üzere 55 çocuk şiddet sebebiyle yaşam hakkı ihlaline maruz kaldı. Bireysel silahlanma sonucu 20 çocuk, yangın-uyuşturucu kullanımı ile kentsel ve kırsal açık alanlardaki olaylar sebebiyle de 372 çocuk yaşamını yitirdi.

  

Yorumlar