Yediklerimiz ve giydiklerimiz neslimizi etkiliyor

Şifa Bahçesi - Halis Bilgi

  /   439   /   04 Mayıs 2015, Pazartesi

İha
 Yazdır

Çocukları olmayan çiftlerin yüzde 40’ında sorunun erkekten kaynaklandığını belirten uzmanlar, erkeklerde kısırlık sorunun giderek arttığına dikkat çekti.

GDO'lu gıdalar, erkeklerde kısırlığa da neden oluyor

  

Çocuk sahibi olmak herkesin istediği bir şeydir. Ancak uzmanlar, erkeklerde kısırlık sorunun giderek attığına dikkat çekerek, çocukları olmayan çiftlerin yüzde 40’ında sorunun erkekten kaynaklandığını belirtiyor. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sarp Tancı, tüm dünyada erkek kısırlığının giderek artan bir sorun olduğunu belirterek konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Sorun giderek artıyor 

“Günümüzde erkek kısırlığındaki artışın sebepleri arasında bozulan çevre koşulları, stresli yaşam koşulları ve ayrıca GDO’lu gıdaların tüketimindeki artış etken olmaktadır. Erkekte kısırlığa ayrıca bazı hastalıkların da yol açtığı bilinmektedir. Bu hastalıkların başında varikosel gelmektedir. Yapılan çalışmalara göre kısırlık problemi yaşayan her 3 erkekten 1’inde varikosel tespit edilmiştir. Sperm hareket ve sayısında düşüşe yol açan bu hastalık, cerrahi tedavi sonrası tamamen düzeltilebilmektedir” dedi.

Kısırlığın tedavisine yönelik çalışmalar yaılıyor 

Hormon bozukluk ve yetersizlikleri, enfeksiyonlar, inmemiş testis, hipospadias, sistemik hastalıklar, sperm kanallarındaki tıkanıklıklar ve bazı genetik anormalliklerin kısırlık nedenleri olduğunu belirten Op. Dr. Sarp Tancı, “Bunların çoğu kolayca tedavi edilebilen durumlar olup, çocuk sahibi olamayan erkeklerin bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi, gereken testler ve incelemeler sonucunda nedenin belirlenerek tedavisinin yapılabilmesi çoğunlukla mümkün olabilmektedir. Ameliyat, ilaç tedavileri ve yardımcı üreme tekniklerinin gelişmesiyle günümüzde erkek kısırlığının tedavisinde önemli adımlar atılmıştır.” 

  

Yorumlar