Çocukları sırt üstü yatırmak ani ölümleri önlüyor

Halis Bilgi

  /   282   /   27 Mayıs 2014, Salı

 Yazdır
Çocukların sırt üstü yatmasının bir çok faydaları olduğu gibi ani ölümlerin de önüne geçiyor

  Uykuda bebek ölümü olarak da bilinen ani bebek ölümü sendromunu(ABÖS) önlemek için bebeklerin sırt üstü yatırılmasını tavsiye ediliyor.


Gece ya da gündüz uykusunda gerçekleşen ve tıbbi olarak açıklanamayan 1 yaşındaki bebeklerin yaşamını tehdit eden ABÖS'e karşı Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ömer Berk anne babalara tavsiyelerde bulundu. Buna göre bebekleri ABÖS'ten korumak şu yöntemlerle mümkün olabiliyor:

* 1 yaşına kadar tüm bebekler gece ya da gündüz uykusunda daima sırt üstü yatırılmalı.

* Eğer bebek araba koltuğu, bebek arabası ya da salıncakta uykuya daldıysa onu sert bir yatak yüzeyine mümkün olduğunca hızlı bir şekilde almalı.

* Kusarak boğulma riskine karşı bebeği yan yatırmak güvenilir değil. Çünkü yapılan çalışmalarda sırt üstü yatan bebeklerde yüz üstü yatan bebeklere göre kusmaya bağlı boğulmanın artmadığı görülüyor.

* Bebeğin yattığı yatağın-yüzeyin çok yumuşak olmadığından ve bebeğin içine gömülmediğinden emin olmalı.

* Yatağa battaniye ya da yastık koymamalı.

* Yumuşak objeleri, gevşek nevresimleri, bebeğin sıkışmasına, nefessiz kalmasına ya da boğulmasına neden olabilecek hiçbir nesneyi yatakta bulundurmamalı.

* Yastık, yorgan ya da pelüş oyuncaklar da bebeğin boğulmasına yol açabiliyor.

* Anne babalarıyla aynı yatakta uyuyan bebekler yüksek de ABÖS riski altında.

Araştırmalara göre emzirmenin ABÖS riskini azalttığını ifade eden Uzman Dr. Ömer Berk, şunları söyledi: " Bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre ve çokça emzirin. Bebeğinizin sağlıklı çocuklarla bir arada olması onun bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bağışıklık kazandırılmasının ABÖS'e karşı koruyucu etkisi olduğu görülmüştür. Bebeğinizi sigara içen insanlardan ve sigara içilen mekanlardan uzak tutun. Emzik kullanmak çok tartışılan bir konu olsa da bebek ve anne arasında emme bağı oluştuktan sonra (yaklaşık 1 ay) bebeğinize uyku zamanında emzik vermeye çalışın."

  

Yorumlar