Engelli çocuklara adanan ömür

Örnek - Popüler Haber - Bizim Aile

  /   845   /   09 Mayıs 2015, Cumartesi

Aa
 Yazdır

Osmaniye'de oturan 60 yaşındaki Hatice Kaçmaz, sağlık sorunlarına rağmen, bedensel engelli iki oğluna 19 yıldır en iyi şekilde bakmaya çalışıyor.

Vefakar anne bedensel engelli çocuklarına bakıyor

  Osmaniye'de oturan 60 yaşındaki Hatice Kaçmaz, sağlık sorunları yaşamasına rağmen 19 yıldır bedensel engelli iki oğlunun bakımını ihmal etmiyor.

Alibekirli Mahallesi'nde yaşayan Kaçmaz, işçi emeklisi eşi Süleyman ve bedensel engelli oğulları Oğuz (39) ve Bilal (31) ile yaşamını sürdürüyor. Zamanının büyük bölümünü oğullarına ayıran Kaçmaz, onların temizlik, yeme içme gibi günlük ihtiyaçlarını gideriyor.

Anne Kaçmaz, çocuklarının doğduklarında sağlıklı olduğunu ancak 7 yaşına kadar bazı rahatsızlıklar geçirdiğini söyledi.

Doktorların oğullarına ''kas erimesi'' teşhisi koyduğunu anlatan Kaçmaz, ''15 yaşına kadar düşe kalka yürüdüler ancak bu yaştan sonra hastalıkları ilerledi ve hareket edemez hale geldiler'' diye konuştu.

Hayatta her şeyin Allah'tan geldiğine işaret eden Kaçmaz, ''Eşim işçi emeklisi, devletten çocuklarım için bakıcı ve mağdur aylığı alıyorum, geçinip gidiyoruz'' dedi.

 ''Onlara bakmaktan başka beklentim yok''

Kaçmaz, 20 yıldır şeker hastası olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Tansiyon ve böbrek rahatsızlıklarım var. 5 yıl önce baypas ameliyatı oldum. Sağlık sorunlarıma rağmen çocuklarıma en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum, onlar için yaşıyorum. Allah beni çocuklarımın üstünden eksik etmesin. Ele bağımlı olmak herkesin katlanabileceği bir durum değil. Yemeklerini veriyor, temizliklerini, hatta sakal tıraşlarını yapıyorum. Çok zorluk çekiyorum ancak her şey Allah'tan. Bunu bilen biri olarak onlara bebek gibi bakıyor, sürekli ilgileniyorum. Onlar benim her şeyim. Hayatımı çocuklarıma adadım, onlara bakmaktan başka hayattan beklentim yok.''

Anne ve babaların çocuklarının kıymetini bilmesi gerektiğini dile getiren Kaçmaz, özellikle engelli çocuklara en iyi şekilde bakılmasını istedi.

Kimsenin, yarınını bilemeyeceğine dikkati çeken Kaçmaz, ''Çocuklarım da sağlıklı olmayı isterdi. İnşallah ben de bu çocuklara bakarak öbür dünyamı kazanıyorumdur'' ifadelerini kullandı.

Baba Süleyman Kaçmaz (64) da çocuklarını mahallede gezdirdiğini, onlarla yakından ilgilendiğini ancak anne şefkatinin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını kaydetti.
   

Yorumlar